Anděl na horách

Dovolená ve stylu padesátých či sedmdesátých let? V Tatrách je to možné

2.11.2010 13:59  |  Zpráva  |  Míra Čermák
Zobrazit na mapě (49°10'0.1106"N, 20°16'25.7105"E)
Print Comments

Jistě si pamatujete na film Anděl na horách s nezapomenutelným hercem Jaroslavem Marvanem. Možná právě příběh revizora Anděla můžete zažít na vlastní kůži! Soudržnost a soudružskost, společný program, budovatelské písně a hesla! Nikoliv jako propagace komunismu, ale jako překvapivá recese. Takovou dovolenou můžete prožít v Hotelu Morava v Tatranské Lomnici.

Dovolená na způsob ROH

Dokonalá recese a zároveň vzpomínka na časy minulé začíná již v Praze. Stejně jako ve filmu Anděl na horách (1955) pro rekreanty stojí na nádraží speciálně připravený vagón označený ROH a vlak je pak odváží do Popradu, v doprovodu kulturní referentky.

V Tatranské Lomnici na ně čeká již vyzdobený Hotel Morava s velkým nápisem „Vítame rekreantov ROH“, ale nechybí tu ani nástěnky, vlajky, historické noviny nebo fotky tehdejších prezidentů. V průběhu pobytu rekreanti zažijí mnoho z toho, co v dobách minulých. Celodenní program, společné představení rekreantů, ranní rozcvičky v teplácích na louce před hotelem za doprovodu tehdejších šlágrů a pod vedením příslušného referenta... Možná jste něco podobného viděli i v seriálu ČT Vyprávěj.

Čekají je společné večery s tancem a muzikou v podání Dua Trend, které tu vyhrávalo již před lety. A nechybí dokonce ani společná brigáda před hotelem, při které zní budovatelské písně a podává se chleba se sádlem a cibulí.

Jak vznikla retrodovolená

Nápad na retrodovolenou vznikl před pár lety. Tehdy ředitelka hotelu Iveta Šestáková našla ručníky a nádobí s potištěným logem ROH a transparenty se socialistickými hesly. Původně chtěli vše vyhodit, ale Petr Krčcestovní kanceláře Atis jim navrhl tenhle cenný materiál zužitkovat. A tak vznikla retrodovolená ROH. Psal se rok 2007 a na dovolenou do 130 lůžkového hotelu přijelo kolem 40 lidí. Dnes se však jarní a podzimní turnusy naplňují naprosto bez problémů.

Hotel Morava

Samotný Hotel Morava je na podobné akce velmi vhodný. Prvorepubliková stavba architektů Ernstbergera a Fuchse (1930-1933), totiž prodělala pouze jedinou rekonstrukci v 70. letech, kdy pokoje získali vlastní sociální zařízení. Veškeré zařízení včetně recepce má punc 70. let. I pokoje jsou vybaveny starším nábytkem.

Kdo chce zažít dovolenou ve stylu Anděla na horách má na co se těšit a možná, že zažije stejnou porci zábavy jako postavy z filmu režiséra Bořivoje Zemana. Postava revizora a rekreanta Dopravního podniku Hlavního města Prahy Gustava Anděla je nezapomenutelná.

Zajímavosti

Karl Ernstberger

(* 25. září 1887 Malovice u Stříbra - † 25. listopadu 1972 Norimberk) byl významný architekt, který působil zejména v západních Čechách, převážně v Karlových Varech.

Ze známé Ernstbergerovy tvorby vyčnívá a zároveň se vymyká stavba sanatoria Morava v Tatranské Lomnici (1930-1933), které realizoval spolu se známým brněnským architektem Bohuslavem Fuchsem. Míra spolupráce není známá, ale je jisté, že architekt Ernstberger získal za projekt tohoto sanatoria 1. cenu a také existuje zachované razítko stavby, na kterém jsou jmenováni oba architekti.

GPS souřadnice: (49°10'0.1106"N, 20°16'25.7105"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Hotel Morava, Tatranská Lomnica,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Související ubytování


Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru