Automobily

Automobil je nejkomfortnější způsob pro cestování do Tater, často jej ale nemůžeme využít při přechodu z jednoho do druhého horského údolí. Vždy se musíte vrátit na parkoviště a zpravidla za parkování zaplatíte.

Cesta Slobody

Hlavní turistickou silniční tepnou ve Vysokých Tatrách je Cesta Slobody (silnice II/537), která spojuje tatranské osady. Začíná v  Liptovském Hrádku (sjezd z dálnice D1 směr Podbanské), obepíná Vysoké a  Belianské Tatry a končí na severu hraničním přechodem s Polskem v Lysé Poľaně.

Je celoročně sjízdná, v zimním období však dbejte zvýšené opatrnosti a používejte sněhové řetězy.

V Západných Tatrách je doprava o něco složitější, silnice vedou jen k ústím jednotlivých dolin a obce pod horami nejsou přímo propojeny. Jižní doliny (část Roháčů a Liptovské Tatry) jsou dostupné buď z  Liptovského Mikuláše, nebo z Cesty Svobody.

Do severozápadní části (Roháče) se dostaneme po cestě spojující Lipt. Mikuláš a Zuberec, nebo dojedeme z Oravy.

Nízke Tatry jsou ze severní strany dostupné ze silnice spojující Ružomberok (odbočení směr Donovaly), Liptovský Mikuláš (odb. Demänovská dolina - Jasná) a Poprad (odb. Králova Hoľa). Jižní strana je dostupná po silnici z Banské Bystrice přes Brezno a Telgárt do Popradu.

Z Liptovského Hrádku vede jediná cesta přes hlavní hřeben ze severu na jih (sedlo Čertovica).

Parkování na Slovensku

Ve většině z turistických center v Tatrách najdete velká hlídaná záchytná parkoviště. Pravidlem je placení parkovného. Poplatky se liší podle dopravního prostředku, celodenní poplatek za osobní automobil je okolo 5 €, za autobus 10 €. Na některých parkovištích je možnost platit i hodinovou sazbu parkovného, zvláště u  soukromých objektů (hotely apod.).

Výhodné je využití parkovišť Mesta Vysoké Tatry, mezi kterými můžete přejíždět (a opakovaně je v daný den využívat) a platíte přitom jen jednou. V zimní sezóně bývá parkování zdarma.

Parkování v Polsku

V Polsku je větší koncentrace automobilů (zvlášť v oblasti Zakopaného). Velké parkoviště v Zakopaném je u "ronda" pod Kuźnicemi. V zimě při světovém poháru ve skocích na lyžích lze ve městě zaparkovat jen s velkými obtížemi.

Při ústí dolin jsou velká záchytná parkoviště s celodenní sazbou okolo 25-30 zlotých za osobní automobil/den. V sezóně se mohou poměrně rychle zaplnit, a je proto dobré přijet brzy dopoledne.

Ceny jsou zveřejňovány na webu TPN.

Varování

Jedním z podceňovaných nebezpečí je možná kolize s divokou zvěří, na komunikacích, které jsou vedeny z velké části lesem, je toto riziko velmi vysoké.

V turistických střediscích je i zvýšené riziko krádeží z automobilů, nenechávejte v nich žádné cenné předměty. Auto není trezor.

Novinky na váš e-mail

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

Top

↑ nahoru