Blesky zabily v Tatrách několik lidí

Zemřel i Čech, kterého srazila tlaková vlna z hřebene do Baníkovského kotle.

Několik lidí zemřelo během náhlé bouřky, která zaskočila turisty v Tatrách, a to jak na polské, tak slovenské straně. Mezi oběťmi je i jeden Čech, zemřel v Západních Tatrách. Z Polska jsou hlášeni z okolí Giewontu čtyři mrtví a desítky zraněných.


Bouřka v Západních Tatrách

V Západních Tatrách na Slovensku po zásahu bleskem zemřel český turista. Blesk v horách zranil i další lidi, včetně jedné Češky. Záchranáři se k postiženým turistům mohli dostat z vrtulníku až potom, co se zlepšilo počasí. „V poobedňajších hodinách dňa 22.8.2019 boli záchranári HZS požiadaní o pomoc českou turistkou, ktorá sa nachádzala aj so svojim kolegom na vrchole Baníkova. Obaja boli zasiahnutí bleskom, turistka utrpela poranenie dolnej končatiny, jej kolega bol tlakovou vlnou zhodený do Baníkovského kotla.“ uvedla na webu slovenská Horská záchranná služba.

Zásah na Baníkově i na Skriniarkách

Ženu, která také byla sražena z ostrého hřebene, ale zachytila se, záchranáři pomocí navijáku vyzvedli, poskytli jí zdravotní péči a připravili na letecký transport. Muž při pádu z výšky několika set metrů do Baníkovského kotle utrpěl poranění neslučitelná se životem. O pomoc požádali i slovenští turisté, kteří se také nacházeli na hřebeni Západních Tater v oblasti Skriniarky. Blesk tam zranil slovenského turistu, který byl krátkodobě v bezvědomí a byl paralyzován na dolních končetinách. Záchranáři jej letecky transportovali do Žiarské doliny, odkud putoval do nemocnice sanitkou.

V Polsku zemřeli čtyři lidé

Velmi nepřehlednou situaci způsobila silná bouře také na polské straně. „Máme hlášeno několik zmizení z různých částí Tater,“ uvedl ve čtvrtek odpoledne náčelník TOPR Jan Krzysztof. V době, kdy do vrcholu Giewontu udeřil blesk, bylo na místě asi dvacet lidí, píše server TVN24. Čtyři lidé, včetně dvou dětí, tu zemřeli. „Podle informací z Varšavy je hospitalizováno 78 lidí, ale český občan mezi nimi není,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Polský premiér Mateusz Morawiecki, který přijel do Zakopaného na zasedání krizového štábu, řekl, že zraněných už je celkem přes sto. „Slyšeli jsme řev, byly hrozné blesky. Když jsme šli dolů, tak jsme viděli, jak mají lidé popálené a roztrhané pláštěnky, spálené tepláky i boty,“ popsala pro ČT24 Češka Karolína Rychterová, která byla v době bouřky na Giewontu. Zranění postižených jsou různá, od popálenin různého stupně (od blesku, který sjel po řetězech) až po těžká poškození mozku nebo oběhová selhání.

Nebezpečný vrchol Giewontu

Na vrcholku Giewontu je velký příhradový železný kříž, do něhož často udeří blesky. Je velmi nebezpečné se tu během bouřky zdržovat. Stejně tak je riskantní postup po trasách, kde jsou jistící řetězy a kramle. Televize TVN24 poznamenala, že ráno v Tatrách svítilo slunce a byly dobré podmínky pro pěší turistiku. Postupně se ale naplnily předpovědi počasí a nad horami se stáhly husté mraky. Kolem poledne pak vypukla prudká bouřka.

Uzavřená cesta

Turistická stezka z Kondracké Przełęcze na Giewont je po tragické bouři do odvolání uzavřena.

Zdroj:

ČT24, TVN24, HZS.sk, TOPR.pl, ATE.sk

Zajímavosti

  • Na vrcholu Giewontu stojí 15 metrů vysoký ocelový kříž, který zhotovila železárna Józefa Góreckého z Krakowa. 17,5 metru vysoká konstrukce (2,5 m je ve skále) se zkládá ze 400 součastí a váží 1800 kg. Na vrchol Giewontu ji se 400 kg cementu a 200 pánvicemi vody vyneslo 3.7.1901 pět set věřících z Hali Kondratowe. Dne 19.8.1901 kříž vysvětil lvovský biskup Władysław Bandurski.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru