Túra je středně těžká, nejobtížnějším místem je stoupání do sedla, které může být za zhoršeného počasí velmi nebezpečné. Na pozoru je nutné být i ve Furkotské dolině při sestupu ze sedla.




Trasa vede po žluté značce na rozcestí s magistrálou, pak uhne doleva a pokračuje asi čtvrthodinu mezi hotely. Než opustíme Štrbské Pleso, vidíme po levé ruce lanovky a skokanské můstky. Potom vede pohodlná cesta Mlynickou dolinou napřed lesem, posléze kosodřevinou s hojnou příměsí tatranských limb. Po necelé hodině dojdeme k velmi fotogenickému vodopádu Skok, který se z vysokého skalního prahu řítí do spodního patra doliny. Výstup nad vodopád může někomu připadat vzhledem k dosud příznivému sklonu obtížnější, avšak není třeba se ho obávat. I na hladkých plotnách máme oporu v podobě řetězu, který nám zaručí bezpečný průchod. Terén okolo Plesa nad Skokom (1801 m) nám poskytne příležitost vydechnout si. Odtud se lze pokochat skalními útvary v hřebenech Solisek a Bašt i majestátným Štrbským štítem (2381 m) v závěru doliny.
V další části doliny se po nejprve poměrně nenáročném stoupání vyšvihneme na další skalní práh nad nímž leží Kozie plesá. Pak překonáme stejným způsobem ještě jeden stupeň k Capiemu plesu (2075 m). To už jsme tedy více než ve dvoutisícové výšce a zbývá poslední, nicméně nejnáročnější stoupání. K Bystré lávce začínáme stoupat skalnatým chodníčkem, který se klikatí mezi ohlazenými plotnami a příkrými skalními výstupky v některých letech je nutné překonávat i menší sněhová pole. Z cesty na lávku vidíme nejvyšší část Mlynické doliny s Okrúhlym plesom (2105 m), které zpravidla pokrývá aspoň zčásti led. Za Štrbským štítem lze rozlišit sedlo Váha (2339 m), Rysy (2503 m), Vysokou (2547 m) a další významné tatranské štíty.
Po překonání řetězu, zajišťujícího přechod přes Bystrou lávku do Furkotské doliny, se nám otevře pro změnu pohled na nejzápadnější rozsochy Tater včetně Kriváně (2494 m), na zubatý masiv Hrubé a dolů na hladiny Wahlenbergových plies. Vyšné Wahlenbergovo pleso (2157 m), pojmenované po švédském přírodovědci, je druhým nejvýše položeným jezerem v celých Tatrách. K němu sestoupíme balvanitým terénem poměrně snadno, stejně tak (pokud nás nezdržují velké davy turistů) pokračujeme celou Furkotskou dolinou.
Asi po dvou hodinách cesty ze sedla se na rozcestí v začínajícím souvislém porostu kosodřeviny můžeme rozhodnout pro dvě varianty návratu. Ta první vede přes Chatu pod Soliskom (1840 m), odkud můžeme sejít po sjezdovce nebo se svézt dolů lanovkou; náročnější turisté od chaty mohou ještě odbočit na vrchol Predného Soliska (2093 m), což jim i s návratem zabere půldruhé hodiny navíc.
Druhou alternativou je dojít příjemnou Furkotskou dolinou až na magistrálu, a po ní na Štrbské pleso. Závěr túry lze ještě zpestřit o procházku kolem celého plesa.
Štrbské pleso (1346 m) - po
Hotel FIS (skokanské můstky) (0:15)- vodopád Skok (1:00) - Bystrá lávka (2:00) - rozc. pod Soliskom (2:00) - rozc. ve Furkotskej dol. (1:00) -
Štrbské pleso (0:30).
Celkem 6:45 hod.
Pozor! Zvláště riziková může být bouřka na řetězech, při překonávání hřebene v sedle. Jištění řetězem je také nutné na namoklé skále u vodopádu Skok.
Mlynická dolina v sobě skrývá několik ples. První, na které narazíte je Pleso nad Skokom.
Na Štrbském Plese je zastávka TEŽ, OŽ i parkoviště a zastávka autobusů SAD. Alternativou je zastávka SAD Biely Váh pod Jamským plesem.
Tagy: Bystrá lávka, Bystré sedlo, Furkotská dolina, Mlynická dolina,
Zítra: 13°C / 7°C
Testovací provoz Tatry.CZ
Nový web Tatry.CZ nyní běží v testovacím provozu. Prosíme o pochopení některých nedostatků a chyb na jejichž odstranění pracujeme.
Vaše komentáře, názory a nápady uvítáme v diskuzi.
Den otevřených dveří
4.9.
Slovenská akadémia vied, pracoviště Skalnaté pleso a Lomnický štít připravila pro návštěvníky den otevřených dveří na svých pracovištích.
Skalnaté pleso - Lomnický štít
Horolezecký týden JAMES
12.9.-19.9.
Slovenský horolezecký spolok chystá tradiční lezecký týden. Letos se koná 86. ročník.
Hrebienok
Komentáře ke článku
Pro přispívání musíte být zaregistrováni a přihlášeni. Přihlaste se .