Chyba v turistické mapě Tatraplan

HZS upozorňuje na nesmyslnou cestu v mapě Tater. Může za to nezrealizovaná via ferrata přes Širokou vežu.

15.12.2016 8:10  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°11'27.4701"N, 20°10'55.7035"E)
Print Comments

Horská záchranná služba upozornila na vydání turistické mapy vydavatelství Tatraplan. V ní je červeně vyznačená cesta přes Širokou vežu ze Sedielka do Priečneho sedla. Tato zajištěná cesta nebyla zrealizována, v mapě ji však najdete.

Pozor na mapu Tatraplan TATRY 1:30 000

Vyloženě zavádějící údaj se objevil ve vydání turistické mapy Tater z polského vydavatelství Tatraplan s.r.o. Jde o 1. vydání z roku 2013, kdy se hovořilo o realizaci zajištěné turistické cesty typu via ferrata/klettersteig, jak ji známe z Alp, ve Vysokých Tatrách. Upozornila na ni na svém webu Horská záchranná služba, která se stará o bezpečnost turistů ve Vysokých Tatrách.

Šum v roce 2013

Na jaře roku 2013 se objevila zpráva, kterou oznámila výkonná ředitelka Oblastní organizace cestovního ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská. Jednalo se o propojení Sedielka a Priečneho sedla zajištěnou cestou, v Alpách známou jako via ferrata nebo klettersteig. Zajištěnou cestu na Širokou vežu (2461 m) se ale nepodařilo prosadit a záměr zůstal zatím nerealizován. Zatím se tedy stále jedná o pohyb mimo značenou cestu v horolezeckém terénu.

Zajištěné cesty

První via ferrata v Tatrách je zatím neuskutečněná, ale když zapojíme fantazii, pak takto lze nazvat i jiné značené zajištěné úseky v celém Tatranském národním parku. Jedná se zejména o polskou Orlu Perć, výstup právě do Priečneho sedla či řetězy na hřebenu Baníkova nebo Troch kop v Západních Tatrách. Populární je i přechod přes Ostrý Roháč. Zajištěno je i několik zajímavých ale neznačených cest, které používají záchranáři nebo horští vůdci (mj. Gipsyho ferraty na Lomničáku nebo na Gerlachu, které připravil Vlado Tatarka). Na žádné trase ale prakticky nejde použít klasický ferátový set pro jištění. Na těchto cestách se nepoužívá fixní ocelové lano, vše je zajištěné masivními řetězy nebo kramlemi či žebříky.

Zdroj:

Tisková zpráva HZS.

Zajímavosti

  • Na Slovensku jsou v provozu cvičné zajištěné cesty v několika lokalitách (Tatranská Kotlina v kamenolomu, Kremničianska dolina a Lišná skala u Banské Bystrice, Hoblík u Žiliny). Ferrata alpského typu vede na Veľkou Lúku v Malé Fatře a nově je zajištěná cesta otevřena v dolině Veľký Kyseľ ve Slovenském ráji.

GPS souřadnice: (49°11'27.4701"N, 20°10'55.7035"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Priečne sedlo, Sedielko,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru