Desátý betlém na Rainerově chatě

Peter Petras vytvořil další sněhový betlém.

Tyto Vánoce už podesáté vytvořil chatař Peter Petras před Rainerovou útulňou sněhový betlém. Pokud jste k chatce zavítali na Tři krále, pak vás možná překvapilo, kolik lidí se chodí na jesličky k nejstarší tatranské chatě podívat.

Co jde také z kopy sněhu

Právě na svátek Kašpara, Melichara a Baltazara přišli popřát chatařovi Rainerky a návštěvníkům hor koledníci z Lendaku a  Goralská muzika Daniela Damera. Co se nosí Ježíškovi ve  Vysokých Tatrách? Tihle koledníci v lidových krojích přinesli k  jesličkám místní sýr, mléko, jablka a dobré klobásky. Zahrála i muzika, která v pořádné zimě zahřála kolem stovky lidí.

Promění se v kraslici?

Peter Petras stavět betlém začal už v listopadu, když poprvé pořádně na Starolesnianskej poľaně nasněžilo. Sice další vrásky na jeho čelo mu přidělalo předvánoční oteplení, ale nakonec se materiálu na betlém dočkal. Po skončení svátků jsou sice jeho jesličky už bez postav, ale pokud před chatou sníh vydrží do Velikonoc (tzn. do 13. dubna 2009), slíbil, že z něho vytvoří kraslici.

Nápad vznikl u lopaty

Tradice betlémů na chatě, která slouží i jako muzeum nosičů, vznikla náhodou. Napadl sníh a chataře při odhazování napadlo prosté Nerudovské Kam s ním? Vytvářet jesličky z hromady sněhu mu v prvních letech pomáhal jeho bratr řezbář, od roku 2002 už si biblické postavy vytváří Petr Petras sám. Od roku 1998 (kdy se chata obnovila a otevřela se veřejnosti) se tu mnohé změnilo, pokaždé krásný betlém má svoje obdivovatele a ti se utěšeně rozrůstají. Přijdete se podívat na novou tatranskou tradici příště?

%%full%%

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru