Se psem do Tater

« Zpět na seznam témat.

Cestujete se psem do hor?

Chystáte se do Tater se svým psem? Víte, že návštěvní řád Tatranského národního parku pohyb psů omezoval? Dnes už tato formulace neplatí.

"Na území národného parku môžu návštevníci vodiť psy len s ochranným košom a vodiacim remeňom. V chránených územiach so štvrtým a piatym stupňom ochrany platí zákaz voľného púšťania, vodenia a nosenia psov."

Pohyb psů totiž nově upravil zákon o ochraně přírody a krajiny (č. 543/2002 Z.z.), a proto tyto informace chybí v "Návštevnom poriadku" národního parku. Proto zákaz v územích se čtvrtým a pátým stupněm ochrany, který se týká vodění a nošení psů již neplatí. Pes se může pohybovat v TANAPu na vodítku a s náhubkem.

Za porušení zákona, kdy je např. pes puštěný na volno a bez náhubku, hrozí pokuta do výšky 66,- €. Samozřejmě pes může vycestovat společně s vámi na Slovenskou pouze v případě, že mu vystavíte "cestovní pas", tj. pas zvířete v zájmovém chovu. Vydávají ho veterináři. Pes musí být označen mikročipem a musí mít platné očkování proti vzteklině.

O psech nově na webu Správy parku

Podrobně se tomuto diskutovanému tématu věnuje rubrika Vodenie psa v TANAPe Správy TANAPu.

V Polsku jsou přísnější

V TPN vůbec není pohyb psů (ani jiných zvířat) na turistických cestách povolen. "Wprowadzanie wszelakich zwierząt na teren parku jest zabronione." V národním parku je výjimkou cesta do Kuźnic, která se sice už nachází v parku, ale cestu vlastní město Zakopané a platí zde článek 15, odstavec 2. zákona o ochraně přírody. Ten říká, že zákazy uplatňující se na TPN sa netýkají oblastí chráněné krajiny, které jsou hospodářsky využívané organizacemi. Další výjimkou je Dolina Chochołowska, kde je povolen vstup se psem po cestě dolinou až k chatě. Se psem se můžete také vydat na trasu Drogą pod Reglami, která vede po severním úpatí Tater.


Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Andy dne 14. srpna 2017 23:35

Reagovat

pes a náhubek
Mám pudlíka a neumím si představit,že bych mé malé fence měla dát náhubek,je bázlivá,nekouše a náhubek ani nevlastníme,není na něj zvyklá ,protože ani kousat neumí a z náhubku by se asi pomátla.Poradte co s tím .Do Tater jezdíme celý život /je mi 62 let/ a poprvé chceme vzít pejska.


PK dne 27. května 2016 12:52

Reagovat

Re: Pes a medvědi
Odpověď na komentář: Pes a medvědi Dobrý den,

Možná bude můj dotaz znít hloupě, ale trochu mě znepokojily nedávné zprávy o přemnožení medvědů v oblasti Slovenských Tater. Chci se zeptat na následující - jak moc je nebezpečné brát s sebou do Tater psa (flat coated retriever) vzhledem k této situaci.
Děkuji za odpověď.


nebezpecna je situacia, ked je pes na volno, vybehne za medvedom. Ked dostane na frak, hlada bezpecie u psovoda privedie medveda k nemu. Nieco take sa stalo cca pred 4 rokmi v Belankach, ked 2 lesnici robili v nedelu rano kontrolu protipoziarnych opatreni.


Jana dne 27. května 2016 10:33

Reagovat

Pes a medvědi
Dobrý den,

Možná bude můj dotaz znít hloupě, ale trochu mě znepokojily nedávné zprávy o přemnožení medvědů v oblasti Slovenských Tater. Chci se zeptat na následující - jak moc je nebezpečné brát s sebou do Tater psa (flat coated retriever) vzhledem k této situaci.
Děkuji za odpověď.


Hana K. dne 30. ledna 2016 11:50

Reagovat

Přechod Nízké Tatry
Zdravím, v červenci se chystáme na přechod hřebene v Nízkých Tatrách. Chci se zeptat, zda je možné vzít s sebou psa, jestli tam nejsou úseky, které by pes nepřešel. Je velká, takže žádný přenos není možný.

Správce webu Libor Bolda odpověděl:
Ahoj Hanko,
v Nízkých Tatrách není se psem problém, všechny cesty jsou schůdné bez technických obtíží. Vstup se psem do národního parku je ale možný, jen pokud je pes na vodítku a s náhubkem!


Jiri dne 7. září 2015 6:44

Reagovat

Kam se psem
Muže někdo poradit kam se vydat se psem. .... (se zdatným psem i psovodem )spise v okolí Strbskeho plesa.... a nemusí to byt zrovna na hodinku...díky
9861

Správce webu Libor Bolda odpověděl:
Ahoj Jirko, protože pohyb se psem po TANAPu není již omezen, kromě vodítka a náhubku, tak můžeš vybírat z různých turistických tras, ať směrem na Kriváň nebo do Furkotské, Mlynické či Mengusovské doliny. Je to jen o tvojí a psí zdatnosti a chuti jít jen tak ven nebo na pořádnou túru. Pozor, v Tatrách už poprvé nasněžilo, takže opatrně. Já bych se psem už moc vysoko nechodil, kolem plesa je spoustu možností v lese.


Jenik dne 19. května 2015 1:39

Reagovat

Re: S pudlíkem do Roháčů?
Odpověď na komentář: S pudlíkem do Roháčů? Dobrý den, chystáme se příští týden do chaty v Roháčích. Vůbec si neumím představit jak to tam bude vypadat, prý se nahoru půjde přes dvě hodiny. Nevím ani jaké je tam zhruba počasí.Mám jen fotku chaty a že je to v Roháčích. Mám pudlíka a zvažuju, zda je vhodné ho brát sebou- na tři dny.Co myslíte?

Ahoj, se psem chodime pravidelne a Rohace stopro neda. Leda,ze by byl vvbatohu ;-). Mame psa zvykleho na hodne, ale Rohace neda. To spise vedlevvzdaleny Baranec...

Správce webu Libor Bolda odpověděl:
Nic proti pudlíkům, ale Roháče vážně raději ne. V Tatrách tolik "žebříků" a kramlí není, ale tady na řetězech by si určitě neporadil. Tam by musel do batohu. Baranec, Kriváň a i Rysy je schopen pes ujít. Pravidla jsou ale jasná, pes na území s 5. stupněm ochrany s náhubkem a na vodítku! (Pozn. na Rysech je řetěz na plotnách, pes by tu uklouznout neměl. Horší je to pro lidi.)


Mirek dne 12. května 2015 10:48

Reagovat

.
Nejvýše se po turistickém chodníku dostaneš na Rysy 2499, pokud si vyjdeš i na druhý vrchol, (asi minuta zacházka od chodníka), tak ten má 2503. No ale je tam jedno místo kde se jde po řetězech, nevím jak by psi tento úsek překonali, takže radši bych volil 2 nejvyšší turisticky přístupný vrchol, Kriváň 2494.


Jeník dne 10. května 2015 21:06

Reagovat

Kam nejvýše se psem dostanu?
Zdravím, rád bych se zeptal, kam nejvýše se psem dostanu? mám plemeno, které vydrží fakt hodně, nemá problém s Barancem nebo Bystrou, bez problémů ujde 40 km, tak se chci zeptat, kam nejvýše se dostanu.. Napadl mne Slavkovský štít, ale jde to i výše?


Zobrazené záznamy: od 1 do 10 (celkem 47)
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru