Dušičky na Symbolickém cintoríně

Tip na túru na poslední víkend před sezónní uzávěrou

V sobotu budete mít poslední možnost navštívit vysokohorské prostředí v Tatranském národním parku. Od neděle pak bude již platit sezónní uzávěra. Máme pro vás ještě jeden tip na dušičkový víkend.

Pietní setkání u kapličky

Tradiční vzpomínka na oběti hor bude opět na Symbolickém cintoríně pod svahy Ostrvy (Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr pod Osterwą). V 11 hodin dopoledne se sejdou jejich příbuzní, přátelé a známí a věnují vzpomínku na všechny, kteří hory milovali a v horách zahynuli.

Nová jména

Tentoraz pribudlo na Symbolickom cintoríne päť tabuliek. Už odhalená Piotrovi Morawskiemu, ktorý zahynul na ľadovci Dhaulágiri v Himalájach. Ďalšia je tichou spomienkou na Ľuboša Kvasničku, ktorý zahynul v Batizovskej doline, Jána Čertíka, ktorému bola osudná jazda na snowboarde v Červenom žľabe, Miroslava Hrbeka, ktorý neprežil pád v sedle pod Drúkom v masíve Končistej a na Stephana Viktora Napiorkowskeho, ktorý zahynul v lavíne na Kasprovom vrchu,“ vymenúva Dominik Michalík, vedúci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu, ktoré sú správcom Symbolického cintorína.

438 jmen varuje, Wachter byl první

Dnes už je na Symbolickém cintoríně 302 pamětních tabulek438 jmény. Jedna z nejstarších pochází z roku 1911 a vzpomíná na maďarského studenta Jenö Wachtera, který zahynul při sestupu ze  Žabího koně (8.8.1907). Byl jednou z prvních obětí sportovního horolezectví v Tatrách. Pamětní deska s jeho jménem u Žabích ples inspirovala i Otakara Štáfla, který se později zasloužil o vybudování pietního místa nedaleko Popradského plesa.

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru