Električku zachrání jen sbírka

Stoletá električka Kométa nutně potřebuje opravit.

15.3.2012 23:18  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°3'37.2589"N, 20°17'42.9378"E)
Print Comments

Před časem poškodil motor historické električky Kometa blesk. Nutná oprava si vyžádá 30 tisíc eur. Pomoci má sbírka, kterou v Tatrách pro ni vyhlásili.

Zobrazit všech 16 fotografií

Blesk poničil motor

Historická električka, kterou mnozí možná znají jen ze železničního pexesa jako Kometu, potřebuje pomoci. 15. března sice oslaví přesně 100 let své existence, ale její záchrana a další život je odkázaná na nadšence a dárce. Babičku všech električek poškodil v roce 2010 blesk, trakční motor je mimo provoz a nový bude velice drahý.

Sbírka může pomoci

Veterán klubu železnic v Popradu se rozhodl pomoci Tatranský okrašlovací spolok a společně zorganizovali sbírku, která potrvá až do příštího února a jejím úkolem je posbírat 30 tisíc eur na záchranu populární električky. Kometa je symbolem celé sbírky, ale organizátoři celé akce by rádi obnovili i další historickou električku, kterou je tzv. "Škodula" z roku 1931. Je také možnost obnovit tři historické otevřené letní vozy, které byly v Tatrách v provozu od roku 1924 až do lyžařského mistrovství v roce 1970.

Zachraňme KometuMinimem je 30 tisíc eur

Jenže jen na obnovu Komety je nutné najít asi 30 tisíc eur. Musí se opravit trakční motor a opotřebované součástky. Vždyť už slouží 100 let! Právě v roce 2012 měla být Kometa připomínkou prvního spuštění provozu, které se odehrálo 16. srpna 1912, kdy byl dokončen poslední úsek železnice mezi Tatranskou Poliankou a Štrbským Plesem. A opravit další historickou električku Škodulu bude stát ještě o něco více peněz. Exponát je v železničním depu v Popradu už od roku 1983.

Kometa jde na řadu první

První na řadě je samozřejmě Kometa. Železničáři doufají, že ji opraví ještě letos, aby stihli oslavit vzpomínané století. Peníze jsou určeny přímo na obnovu, na nic jiného. Více informací o celé sbírce najdete na stránkách Tatranského okrášľovacieho spolku www.tos-tatry.sk.

Zajímavosti

  • Tatranský okrášľovací spolok už oslovil Škodu Praha a Tatravagónku Poprad se žádostí o pomoc. Škoda a Tatravagónka jsou výrobci vozů električek.

GPS souřadnice: (49°3'37.2589"N, 20°17'42.9378"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Fotografie

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Doprava,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru