Expediční fond podpořil i ochranu přírody

Vítězové si ceny převzali na Cestovatelském festivalu v Praze.

Celkem devět z 23 přihlášených projektů získalo podporu v podzimním kole soutěže Expedičního fondu. Vítězové si ceny převzali v sobotu při slavnostním vyhlášení na Cestovatelském festivalu v Praze.

Dvanáctičlenná komise musela při vyhodnocování učinit řadu těžkých rozhodnutí. Však také její závěrečná debata trvala celé tři hodiny.

Cestovatelské projekty

V 2. kole soutěže Expedičního fondu se sešlo velké množství kvalitních cestovatelských projektů, které bohužel není v silách fondu všechny dostatečně podpořit. Komise tedy vycházela z  předpokladu, že je lepší ocenit méně projektů, zato však většími finančními částkami, které výrazněji přispějí k jejich uskutečnitelnosti.

Částku 67 000 Kč, outdoorové vybavení za 10 000 Kč a reklamní prostor na webech Outdoornetu v hodnotě 40 000 Kč komise rozdělila takto:

 • 25 000 Kč získal Jiří Mára, který se svým handicapovaným 16letým synem na vozíčku pořádá výpravu do Ekvádoru a Bolívie. Komise tento projekt podpořila proto, že jeho realizátoři bourají bariéry a ukazují, že i handicapovaní lidé se mohou vydávat za dobrodružstvím. O svých výpravách vydávají knihy a pořádají besedy.
 • 25 000 Kč získal projekt výzkumu a ochrany opic kahau nosatých na Borneu pod vedením Stanislava Lhoty a  Jihočeské univerzity. V soutěži se jednalo o jeden z nejlépe připravených projektů, který spadá do kategorie obecně prospěšné činnosti.
 • 9444 Kč získala expedice Za ledopády na Sibiř. Tomáš HrušDalibor Beneš vyráží do oblasti Východních Sajan na zimní přechod vysokohorských sedel po zamrzlých řekách. Tento projekt je skutečnou expedicí v původním smyslu slova. V  oblasti v zimě údajně dosud nestanula noha Čecha.
 • 4236 Kč získává expedice Zapomenutá Vilcabamba Štěpánky RuthovéLukáše Chmátala. Vydávají se za neznámými inckými památkami v Peru, které budou dokumentovat formou fotek a kreseb. Komise projekt podpořila kvůli jeho zajímavým netradičním výstupům a také proto, že jeho autoři se na tak dalekou cestu vydávají poprvé.
 • 2000 Kč získal Libor Michalec, který jede do Istanbulu hledat projevy arabské melancholie hüzün, jež je klíčem k pochopení orientálního světa. Komise projekt podporuje proto, že jeho autor se vydává do zcela známého místa objevovat jeho zatím neprobádaný, nový rozměr.
 • 1320 Kč získal Václav Pouska na stavbu ekologických pícek ve vesnici Gola ka Bas v indickém Radžastánu, které mají zabránit rychlému kácení lesa. Komise mu udělila finanční podporu, protože se jedná o společensky přínosný a přitom finančně nenáročný projekt. Vašek je jediný soutěžící, jemuž komise přidělila úplně celou částku, o niž žádal.
 • Poukázku na nákup outdoorového vybavení za 10 000 Kč v obchodě Sambar Sport získali Martina KřenováFrantišek Červinka s expedicí Vineto Blanco. Během ročního pobytu v  Jižní Americe mají v plánu vylézt na šest nejvyšších vrcholů tohoto kontinentu.
 • Stanislav Miller, jenž se vydává do Pekingu svým ekoautem jezdícím na použitý olej z restaurací, získal podporu ve formě reklamního prostoru za 30 000 Kč1000 litrů oleje z restaurace Klubu cestovatelů Karavanseráj.
 • Michal Hamšík získal pro svoji fotografickou výstavu s názvem Zvířata a lidé na jihu Afriky reklamní prostor za 10 000 Kč a výstavní prostor v Klubu cestovatelů Karavanseráj.
 • Mezi uchazeči komisi zaujalo ještě několik dalších velmi zajímavých projektů, které se rozhodla podpořit alespoň darováním knih s  cestovatelskou tématikou. Knižní ceny dosahují celkové hodnoty 7000 Kč.

Partneři Expedičního fondu

Všem zúčastněným soutěžícím děkujeme a přejeme mnoho štěstí při realizaci cestovatelských plánů. Dík patří také našim partnerům, jimiž jsou obchod s outdoorovým vybavením Sambar Sport, Deníky Bohemia, Raft.cz, HoryDoly.cz, Výletník.cz, Cestovatelský festivalTatry.CZ.

Jak přihlásit váš projekt?

Pokud i vy chystáte expedici či podobný projekt, máte možnost ucházet se o podporu Expedičního fondu v  dalším kole, které vyhlašujeme již v lednu 2008. Sledujte Hedvábnou stezku!

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru