Expozice plná tatranské přírody

Nádherná botanická zahrada Tater

28.6.2006 8:24  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°10'4.8211"N, 20°17'16.1747"E)
Print Comments

V Tatrách je jaro, sníh pomaličku ubývá i v nejvyšších partíích pohoří. Všechno krásně rozkvetlo, na vápencovém podloží je turista jako v botanické zahradě. Stejně jako v Expozícii Tatranskej prírody v Tatranské Lomnici.

Múzeum a Expozícia

Že je v Tatranské Lomnici Múzeum TANAPu, toho si ještě zvědavý turista všimne. Ví se o něm. Za deštivých dnů se Muzeum Tatranského národního parku plní turisty, od stanice električky je to sem jen kousek. Patří dokonce mezi nejnavštěvovanejší muzea na Slovensku.

Muzeum návštěvníky seznamuje s tatranskou přírodou, s  její ochranou a s dějinami zpřístupnění Vysokých Tater. Výstavní prostory jsou rozděleny na přírodovědnou, přírodoochranářskou, historickou a etnografickou část. Múzeum má ještě však krásnou sestřičku, která trochu uniká pozornosti davů.

Expozícia Tatranskej prírody

Expozícia Tatranskej prírody je více jak tříhektarový areál v  blízkosti hotelu Titris (dříve Odborár), necelých 300 m od muzea. Návštěvníci mají možnost, i v době, kdy je ještě vysokohorské prostředí uzavřené, vidět vegetaci Tater v plné kráse kvést. Od května se rozkvétají v expozici druhy, které rostou výhradně zde.

Endemity, glaciální relikty, chráněné druhy....oko návštěvníka potěší na osmi vápencových a žulových alpiniích 280 druhů bylin i  dřevin. Setkáte se s druhy, které rostou v podhůří, v lesních porostech i v alpinském nebo dokonce subniválním vegetačním stupni "nejmenších" velehor.

Tip na výlet

Léto je v Tatrách poměrně krátké a květy jara v botanické expozici asi již letos nazastihnete. Ovšem i druhy kvetoucí v letních měsících si zaslouží pozornost, při tom množství druhů horských květin (doplněné popisem) je celou dobu co obdivovat. Navíc spoustu horských květin roste už jen daleko od značených cest, např. endemický mák tatranský se ve volné přírodě už téměř nevidí. V Expozícii vám jeho květ asi neunikne. A toto platí i pro mnoho dalších.

Zasaďte si svoji protěž!

Některé druhy horských rostlin si dokonce můžete odnést s  sebou domů na skalku. Obdivovatele tatranských květů potěší nabídka 80 druhů rostlin a semen. Nechybí v nich ani nejznámnější horská květina - plesnivec alpský. Bude váš, jen musíte přijít do Expozície Tatranskej prírody.

GPS souřadnice: (49°10'4.8211"N, 20°17'16.1747"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Rostliny Tater, Tatranská Lomnica,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Související ubytování


Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru