Geologická expozice pod Muráňom

Pod širým nebem můžete vidět geologickou stavbu Tater

Zvláštní geologickou expozici uvidí turisté směřující na túru do Javorové doliny ve Vysokých Tatrách. Modrá turistická značka vás zavede na naučnou geologickou plochu Podmuráň. Přímo pod stejnojmenným vápencovým masívem můžete zkusit určovat tatranské horniny.

Expozice v ústí doliny

Expozici tvoří různorodé balvany, které představují vzorky jednotlivých hornin, se kterými se můžete v Tatrách setkávat. Tabulky vysvětlují návštěvníkům kromě názvu horniny i původ a místo, kde se v  Tatrách nachází. Každý kus kamene je zbroušen tak, aby byla vidět struktura a textura horniny.

Karpatský oblouk

Geologickou expozici dále tvoří jednotlivé panely s popisem horotvorných procesů, díky kterým vzniklo nejvyšší slovenské pohoří. Z  fotografií se dovíte mnohé o formování nejvyšší části karpatského oblouku a stranou nezůstala ani glaciální modelace terénu. Jednotlivé procesy jsou popsány navíc tak, že je i laik je snadno pochopí a jsou srozumitelné i školákům.

Papírová skládačka

Pokud se do Javorové doliny nebo na Kopské sedlo na túru nechystáte, máte možnost si geologickou minulost Tater odnést z návštěvnických infocenter TANAPu na papírové skládačce, kterou jako doplněk k přírodní expozici autoři připravili.

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry

Top

↑ nahoru