Hrebienok

Turistické centrum u vstupu do Studených dolin

Známé turistické středisko Hrebienok se nachází na Tatranské magistrále nad Starým Smokovcem, se kterým je spojeno pozemní lanovkou. Leží v nadmořské výšce 1285 m n.m.


Vznik

Zrod Hrebienku jako turistického centra souvisí s rozvojem turistiky ve Vysokých Tatrách v druhé polovině 19. století. Starý Smokovec, kterému byl v té době udělen statut lázeňského města přitahoval turisty. Počátky výstavby na Hrebienku se vážou na vznik Bilíkovy chaty, která stojí na jeho severovýchodním úbočí. V roce 1894 byla vybudována podél turistické cesty i silnička s tvrdým povrchom. Pozemní lanová dráha ze Starého Smokovce byla postavena v roce 1908 a podnítila výstavbu hotelu Hrebienok v roce 1928. Sjezdovky a cvičné louky pro lyžování se v okolí objevily v roce 1930. Na Hrebienku byl v roce 1956 na slalomové louce vybudován 750 m dlouhý lyžařský vlek na Slavkovskou vyhliadku a v roce 1968 i věže rozhodčích. K elektrickému osvetleniu silnice resp. v zimě používané sáňkařské dráhy došlo v roce 1959.

Současnost

Dnes slouží Hrebienok jako významné lyžařské a turistické středisko. Je výchozím bodem do Malé Studené doliny a Velké Studené doliny i na Slavkovský štít. V lokalitě se nachází slalomová lyžařská sjezdovka, která dále jako klasická sjezdovka pokračuje až do Starého Smokovce. Jižně od hotelu jsou ještě další 4 lyžařské vleky. Ubytování poskytuje hotel Hrebienok a nedaleká Bilíkova chata.

Přístup

Nejpohodlnější přístup na Hrebienok poskytuje pozemní lanovka ze Starého Smokovce, podél které nahoru vede asfaltka využívaná stále jako sáňkařská dráha. Směřují sem i turistické cesty:

 • Tatranská magistrála turistická značka prochází Hrebienkem, západním směrem zpřístupňuje Sliezsky dom, Popradské pleso a Štrbské Pleso, pak dále pokračuje až do Západních Tater. Východním směrem vede značka k Obrovskému vodopádu, Zamkovského chatě, Skalnatému plesu a přes Dolinu Bielych ples vede dále Monkovou dolinou do Pienin.
 • Zelená turistická značka turistická značka vede ze Starého Smokovce podél pozemní lanovky k hotelu Hrebienok. Pokračuje k Bilíkově chatě, k Vodopádům Studeného potoka, kde se spojuje se žlutou značkou vedoucí podél Studeného potoka z Tatranské Lesné.
 • modrá turistická značka turistická značka vede ze Starého Smokovce přes Slavkovskou vyhlídku na Slavkovský štít.

Zajímavosti

 • V roce 2008 hostilo město Vysoké Tatry britskou panovnici královnu Alžbětu II. Cílem její návštěvy byl i Hrebienok.
 • V letních měsících patří Hrebienok mezi nejnavštěvovanější místa národního parku. Pravidelně hostí v srpnu i akci Medvedie dny, kdy patří Hrebienok zejména dětem. Medvedie dny odkazují na místní atrakci - kostým medvěda, ve kterém vítali právě na Hrebienku hosty.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


Novinky na váš e-mail

 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry

Top

↑ nahoru