Kavárna Dedo na Lomnickém štítu

Nová kavárna vás zve na vrchol Lomničáku

Měli jste pocit, že při výstupu z lanovky na Lomnickém štítu (2632 m) vám něco chybí? Pokud to byla dobrá káva, pak můžete při pobytu na vrcholu navštívit kavárnu Dedo, která se dívá na celé Slovensko shora. Její nadmořská výška je ještě o 2 metry vyšší než měří vrchol štítu.

Novinka z léta

V létě Tatranské lanové dráhy kavárnu Dedo slavnostně otevřely návštěvníkům a statistická čísla ukazují, že jich bude opravdu hodně. Lomnický štít je díky lanovce nejnavštěvovanějším tatranským vrcholem a kavárna si nemůže stěžovat na nezájem. Lomnický štít je lanovkou dostupný celý rok (mimo výluky) a tak prodloužený 50 minutový pobyt na vrcholu můžete zpestřit ještě o kavárnu.

Jméno kavárny

Kavárna je pojmenovaná Dedo z úcty k tradici, ale někomu to může znít nezvykle. Takto neobvykle znělo někdejší pojmenování Lomnického štítu. V roce 1654 provázel na Kežmarský štít skupinu turistů vesnický učitel Gärtner z Rakús a prohlásil: "A toto je Dedo.

Je najvyšší v celých Snežných horách. Doteraz naň nikto nevystúpil a som presvedčený, že výstup naň nie je ani možný." Jméno Dedo si získal štít pro svůj majestát a možná i pro vzhled, v zimním hávu může připomínat hlavu starce.

Video: Lomnický štít

První dobyvatelé

Lomnický štít byl poprvé prokazatelně zdolán Robertem Townsonem 17. srpna 1793, sám popsal túru na vrchol v cestopise Travels in Hungary. Kežmarský zlatokop Jakub Fábry se také pyšnil tím, že se z vrcholu rozhlédl první, událost se datuje mezi roky 1760-1790, ale písemné doklady události chybí. Název Dedo se postupně vytrácel, další badatelé po Townsonovi začali užívat označení Lomnický štít.

Zajímavosti

  • Shodou okolností i kavárnu s názvem Townson můžete v Tatrách navštívit, najdete ji v Tatranské Lomnici v hotelu Slalom.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry

Top

↑ nahoru