Královna Alžběta II. míří do Tater

Událostí podzimu je příjezd britské panovnice do Tater

První návštěva britské královny Alžběty II. na Slovensku je pro Vysoké Tatry událostí, zavítá totiž i sem. Srovnatelnou osobností, která Tatry navštívila v posledních letech byl jen papež Jan Pavel II. Její Veličenstvo s doprovodem bude hostem ve Starém Smokovci tento pátek 24.10.2008 a je to politická událost podzimu.

Královna Alžběta II.Pěšky po Smokovci, lanovkou na Hrebienok

Po příletu z Bratislavy, kde zahájí svoji návštěvu Slovenska už o  den dříve, si královský pár projde dopoledne Starý Smokovec v  doprovodu prezidenta Slovenské republiky Ivana Gašparoviče a jeho manželky Silvie. Zavítají pozemní lanovkou i na Hrebienok.

Velvyslanec Velké Británie na Slovensku Michael Roberts doporučuje všem zájemcům, kteří chtějí britskou královnu vidět, aby na místa vyhrazená pro veřejnost ve Starém Smokovci přišli v dostatečném předstihu. Platit zde budou nejpřísnější bezpečnostní opatření, podobně jako když navštívil Starý Smokovec svatý otec Jan Pavel II. v roce 1995. Další program má královna v Popradě.

215 let po Townsonovi

Jak uvedl velvyslanec Michael Roberts, pro královský pár bude velice zajímavé zjištění, že už v roce 1793 vystoupil skotský lékař, přírodovědec a cestovatel Robert Townson na Kriváň i na Lomnický štít. Jak známo výstup Roberta Townsona na Lomnický štít se bere historicky jako první "turistický".

%%full%%

Na vrchol vyšel 16. srpna 1793 z Malé Studené doliny a barometrickým měřením určil jen s malou chybou nadmořskou výšku Lomnického štítu (2633 m n. m.).

Proč je návštěva Alžběty II. tak zajímavá?

Její Veličenstvo Alžběta II. je dnes nejstarší panovnicí v  historii Británie. Ve svých 82 letech stále vládne (od roku 1952) Spojenému království. Pokud by Alžběta II. měla zlomit i druhý rekod královny Viktorie jakožto nejdéle panujícího monarchy, musela by vládnout až do září 2015.

Alžběta II. drží rekordy i cestovatelské. Procestovala toho více než kdokoliv z dalších panovníků, od své korunovace navštívila více jak 325 zemí (některé samozřejmě opakovaně). Každý rok královna navštíví zpravidla jen 2 země mimo Spojené království, a proto se Slovensko, Vysoké Tatry, Hrebienok a další místa našich sousedů objeví zcela jistě v  hlavním vysílacím programu televize ve Velké Británii. A to je mj. velmi dobrá reklama.

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru