Lanovku na Lomnický štít na chvilku ochromil mráz

Nový sníh a také mráz přidal vrásky záchranářům i lanovkářům. Hrozí laviny.

Sněžení a velký mráz vytvořilo na lanech lanovky ledovou námrazu, která ochromila na den provoz nejznámější tatranské atrakce. A také až na 4. stupeň narostlo lavinové nebezpečí po celých Tatrách, varuje před ním horská záchranná služba.

Visutá lanovkaLanovka den stála

Včera turisté nemohli jet visutou lanovkou na Lomnický štít. Tentokrát to nebylo kvůli větru, ale kvůli silné námraze, která zkomplikovala posun tažných lan. Teplota na Lomnickém štítu klesla až na - 22°C. Kombinace sněhu a nízkých teplot vytvořila na lanech námrazu, kterou celý den museli lanovkáři pečlivě odstraňovat. Dnes už lanovka jede podle pravidelného řádu. To ovšem není jediná komplikace.

Komplikace sužují i lyžaře. Nad Skalnatým se nelyžuje.

Intenzivní sněžení (až metr nového sněhu během 5 dní) vylepšilo sněhové podmínky v Tatrách, lyžuje se všude na vysoké přírodní vrstvě sněhu. Středisko Štrbské Pleso hlásí 110 centimetrovou vrstvu sněhu na sjezdovkách a do 85 centimetrů sněhu je i na sjezdovkách v Tatranské Lomnici. Sněžení v uplynulých dnech zlepšilo i sněhové podmínky na nejvýše položené sjezdovce na Slovensku na Lomnickém sedle. Momentálně je tam okolo 100 centimetrů sněhu, ale sjezdovka je však stále mimo provoz. „Od stredy sme tam pre zlé počasie neboli. Dnes pôjdu naši ľudia preveriť situáciu,“ uvedla k situaci Katarína Šarafínová z TMR, a.s.

Před případným otevřením sjezdovky v Lomnickém sedle budou muset stabilitu svahu otestovat i pracovníci ze Strediska lavínovej prevencie Horské záchranné služby. Vždyť ještě o víkendu byl vyhlášený 4. stupeň lavinového nebezpečí (velké lavinové nebezpečí). Ve Vysokých Tatrách ho stáhli již na zrádnou trojku, čtyřka panuje stále ještě v Západních Tatrách a také na Malé a Veľké Fatře.

Varování horské služby

Horská služba proto varuje! Sněhová pokrývka je na většině svahů jen slabě zpevněná.  Vlivem velmi nízkých teplot se stabilizuje jen pomalu. Uvolnění lavin je pravděpodobné na mnohých strmých svazích už při malém dodatečném zatížení. Možný je výskyt středně velkých, případně i velkých spontánních lavin. Túry do vysokohorského terénu jsou v takových podmínkách velice omezené.

Celkově za poslední období sněžení napadlo během 5 dní od 50 do 100 cm nového suchého sněhu. Rozložení sněhové pokrývky je vlivem větru velmi nerovnoměrné. Ve vysokých polohách je sníh převátý na závětrné svahy a do žlabů (zejména na JV expozicích), kde se nacházejí málo stabilní sněhové desky, závěje a převěje. Sněhová pokrývka tu může dosahovat výšky i více než 3 m, a naopak, hřebenové polohy jsou často vyfoukané až na tvrdý podklad.

Zdroj:

Horská záchranná služba, Tisková zpráva TMR, a.s.

%%full%%

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru