Lavina pod Prielomem zabila českého skialpinistu

Skupina Čechů nerespektovala ve špatném počasí zlé podmínky ve Vysokých Tatrách.

17.3.2014 15:21  |  Aktualizováno: 20.3.2014 7:21  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°10'34.0502"N, 20°9'21.0069"E)
Print Comments

V sobotu 15.3.2014 v podvečer požádal Horskou záchrannou službu o pomoc český skialpinista. Skupina pěti skialpinistů vedená českým horským vůdcem si při sestupu ze sedla Prielom do Velké Studené doliny ke Zbojnické chatě uvolnila lavinu. Jednoho člena skupiny zasypal sníh celého, druhý byl zasypán částečně a z nánosu se dokázal vyhrabat.

HZS ve Velké Studené doliněKritický stav zasypaného skialpinisty

Zasypaného muže se skialpinistům podařilo najít pomocí lavinového vyhledávače a vysvobodit z laviny, i přes jejich rychlou pomoc byl ale jeho zdravotní stav kritický. Na pomoc skupině vyrazilo zdola pět profesionálních záchranářů a také jeden dobrovolník. Ihned se zorganizovala i další skupina šesti záchranářů, kteří je následovali do doliny. Zároveň se také podařilo informovat a zorganizovat skupinu horolezců na Zbojnické chatě, kteří byli první na místě.

Vítra, mlha, mráz, tma a smrt

Zatímco záchranáři HZS postupovali vzhůru Velkou Studenou dolinou, skupina horolezců ze Zbojnické chaty se rozhodla transportovat postiženého do bezpečí saněmi HZS, které byly na chatě. Zraněného skialpinistu nabalili na saně a začali s transportem. Ale pro špatnou viditelnost se jim vůbec nepodařilo se vrátit nazpět do chaty. Společně i s postiženým zůstali někde pod Zbojnickým hrbem. I přes snahu a obětavost všech zúčastněných se nepodařilo skialpinistu zachránit, během transportu v nočních hodinách svým zraněním podlehl.

Potíže měli nakonec všichni

Členové této skupinky v obavě o svoje zdraví a životy zanechali mrtvého na místě a dále hledali cestu nazpět, aby se ukryli před vichřicí na chatě. Později se vrátil na chatu i horský vůdce, byl ale sám. Chybějící lidé byli znova hledáni záchranáři horské služby. Jako první však našli další zoufalou skupinu pěti českých turistů-horolezců, kteří ve špatném počasí ztratili orientaci v terénu. Do bezpečí chaty je dovedl záchranář HZS, který se s nimi vrátil na chatu. Stále však chyběli někteří členové záchranné skupiny, kterým záchranáři odešli naproti. I přes vichřici a téměř při nulové viditelnosti muže našli a sešli s nimi na Zbojnickou chatu.

Další hledání

V neděli, brzy ráno záchranáři HZS začali s prohledáváním oblasti. V horách ale znovu vál silný vítr (znovu na Lomnickém štítě naměřili v podvečer až 49 m/s). Záchranáři sice našli transportní deku, kterou vítr odvál ze saní, prohledali dále širší okolí, ale mrtvého skialpinistu se jim v obtížných podmínkách nepodařilo najít. Pátrání tak pokračovalo až do pondělí. Znovu brzy ráno odešli záchranáři a psovodi opět do Velké Studené doliny s nadějí, že povětrnostní podmínky a hlavně viditelnost zlepšily a podaří se jim najít i za pomoci služebních psů hledané tělo zemřelého Čecha. Ale ani v pondělí počasí příliš nepřálo. Záchranáři byli vystavení přímému ohrožení pádu laviny, pátrali v husté difuzní mlze při silném nárazovém větru. Po 7 hodinách hledání se skupině záchranářů podařilo najít tělo skialpinisty, přičemž saně byly zaklesnuté pod skálou v závěru Velké Studené doliny, kam byly pravděpodobně silným větrem odneseny. Následně bylo tělo snesené do oblasti Húpačiek, odkud bylo už pomocí čtyřkolky HZS transportované do márnice ve Starém Smokovci.

Zdroj:

Text a foto HZS.


Analýzu situace ve Veľké Studené dolině připravil Milan Lizuch ze Střediska lavinové prevence.

Zajímavosti

  • Na záchranné a pátrací akci, která nakonec trvala 46 hodin, se účastnilo 12 dobrovolných a profesionálních záchranářů HZS v sobotu, 12 dobrovolných a profesionálních záchranářů HZS v neděli a 9 členů HZS v pondělí, včetně tří psovodů.
  • Už ze soboty na neděli ve Vysokých Tatrách napadlo od 20 do 40 cm nového sněhu a za dalších 24 hodin připadlo ještě 20 až 50 cm. Nový sníh byl silným větrem neustále hnaný a na svazích vytvářel nebezpečná místa – desky a převěje.Lavinové nebezpečí bylo nejméně na stupni tři.
  • Podle záchranářů všechny 4 skupiny turistů-horolezců-skialpinistů, které v té době byly v dolině, podcenily počasí a hazardovaly se svými životy. Komentáře velitelů zásahu jsou v článku na serveru Korzár.

GPS souřadnice: (49°10'34.0502"N, 20°9'21.0069"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Fotografie

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: HZS, Laviny,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Mirek dne 19. března 2014 23:14

Reagovat

.
Je až neuvěřitelné, že se sejde skupina 5 lidí, kteří se vydají na takovou namáhavou turu přes Železnou bránu a Gerlachovské spády v den , kdy je nahlášené silné ochlazení, silná vichřice a sněžení. Škoda jednoho lidského života a zbytečné ohrožení života všech, kteří šli na pomoc těmto "horolezcům". Co to měli za průvodce, že je vedl v takém počasí??? Sám jsem byl den před tou vichřicí v Tatrách, bylo krásně, slunečno, jasno, bezvětří, ale předpověď na další den byla jasná, ochlazení, vichřice, sněžení a lavínová trojka, ani ve snu by mě nenapadlo v taký den někam vyrazit. Pokud se nepletu, tak den den byla předpověd, že ráno měla být ještě malá oblačnost a počasí se mělo pokazit až kolem oběda, kdyby si tato pětice ráno přivstala a vyběhli si na nějaký vrchol kolem Popradského plesa, třeba na Končistou, Rysy, Koprák,... tak mohli mít hezký den a pokud měli lyže sebou, mohli být do oběda zpátky na hotelu, bohužel se vybrali na brutální túru přes půl Tater...

Správce webu Libor Bolda odpověděl:
Skupina byla vedená podle všeho českým horským vůdcem Vojtěchem Dvořákem (Watt) (http://web.archive.org/web/20131113134047/http://www.alphaguide.cz/products/tatranska-haute-route-1-5-4-2010/). Ale těžko soudit bez bližší znalosti situace. Zdá se, že těch chyb udělali během dne víc, potvrzuje to i zpráva HZS. Teď je jasné, že vůdce měl celý program odpískat.


Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru