Lomnická vyhliadka (1529 m)

Lomnická vyhlídka

30.4.2012 8:56  |  Túra
Zobrazit na mapě (49°10'13.3737"N, 20°13'36.3284"E)
Print Comments

Lomnickou vyhlídku najdeme na Tatranské magistrále asi 500 metrů od Zamkovského chaty směrem na Skalnaté pleso. Túra k vyhlídce vás odmění výhledem na obě Studené doliny a také na Slavkovský štít a do Podtatranské brázdy.

Lanovka,Letní,Zimní,Občerstvení,Ubytování,

Zobrazit všech 11 fotografií

Popis túry

Tato lehká odpočinková túra má charakter spíše "odpolední vycházky", ale horské prostředí dokonale poznáte. Zpravidla se na vyhlídku dostaneme ze Skalnatého plesa, kam se dá dopravit kabinkovou lanovkou z Tatranské Lomnice nebo vyjít pěšky po zelené značce od hotelu Morava k mezistanici lanovky Štart. Už tady máte možnost využít občerstvení. Výstup k hotelu Encián a observatoři SAV vede zčásti i po sjezdovce a cesta není příliš záživná. Odměnou je ale odpočinek u Skalnaté chaty nebo je dobré zajít ještě o kousek výš až ke Skalnatému plesu (1751 m).

Ze Skalnatého plesa se několika rychlými serpentinami vrátíme ke Skalnaté chatě, kde můžete vidět neuvěřitelné rekordy tatranského nosiče Laca Kulangy. Převis u Skalnaté chaty je odpradávna výborná skrýš a sloužil jako úkryt i prvním dobyvatelům hor. Od chaty vede magistrála turistická značka v mírném klesání v zářezu přes několik žlabů k Zamkovského chatě. Cestou vidíme účinky vody, lavin a následné eroze. Právě ve žlabech je to nejvíce patrné a dříve o tom byla v těchto místech naučná stezka. Jakmile vstoupíme poprvé do lesa, tak netrvá dlouho a vyjdeme na Lomnické vyhlídce, kde je i místo pro odpočinek a úkryt. Vidíme tu pod sebou už spojené dno Malé Studené a Veľké Studené doliny, právě až do těchto míst sahal v minulosti ledovec a naproti nám se pne mohutný a rozeklaný hřbet Slavkovského štítu. Rozeznáte i Slavkovskou vyhlídku přímo naproti.

Od Lomnické vyhliadky je to už jen kousek ke známé chatě, která nese jméno svého zakladatele Štefana Zamkovského. Od chaty kolem Obrovského vodopádu scházíme po magistrále až na Studenovodské vodopády a k Rainerově chatě, kde mají všichni možnost obdivovat další malé nosičské muzeum a občerstvit se. Od této nejstarší chatky v Tatrách je to už jen skok na Hrebienok, kde máme možnost využít pozemní lanovku a ušetřit si nohy, které by jinak čekala ještě min. půlhodina sestupu do Starého Smokovce nebo pokračovat po modré značce nazpět do Lomnice. My vám doporučíme dojít podél potoka po žluté značce do Tatranské Lesné (TEŽ).

Trasa

Tatranská Lomnica (960 m; parkoviště, TEŽ) - turistická značka Štart (1165 m) (1:05) - Pri Skalnatej chatě (1720 m) (1:35) - turistická značka Skalnaté pleso (1750 m) (0:10) - Lomnická vyhliadka (1529 m) (1:00) - Zamkovského chata (1475 m) (0:20) - Rainerova útulňa (1304 m) (0:30) - turistická značka Vodopády Studeného potoka (1255) (0:05) - turistická značka Nad Dlhym vodopadem (1208 m) (0:05) - turistická značka Tatranská Lesná (925 m) (1:00) - celkem 5:50

Přístup / Doprava

Do výchozích míst se dostanete vždy bez problému autem nebo můžete využít Tatranské elektrické železnice.

Na Skalnaté pleso míří i kabinková lanovka. Hrebienok je dostupný pozemní lanovkou.

Varianty

  • Od Rainerovy chaty jsou tři možnosti sestupu. Pohodlně a rychle přes Hrebienok a lanovkou do Starého Smokovce nebo přímo po modré do Tatranské Lomnice. Asi nejhezčí cestou je zvolená žlutá značka podél vody.
  • V zimním období je možné vystoupit k vyhlídce pouze ve směru od Hrebienku a Zamkovského chaty.

Cestovní pojištění na Slovensko

Zajímavosti

  • Od listopadu 2010 je na místě nový altánek, který slouží k úkrytu před nepohodou a je to místo, kde se dá posedět u svačiny. O výstavbu se postaral Tatranský okrášlovací spolok.
  • V minulosti byla trasa i naučnou stezkou, stále platí, že se po cestě setkáváme se všemi fenomény tatranské přírody (ledovcová činnost, vznik ples, eroze, laviny, horský les a kosodřevina).
  • Ladislav Kulanga patří mezi nosičské legendy Tater, na chaty vynosil miliony kilogramů nákladu. Např. jeho 207,5 kg vynáška na Zamkovského chatu je nezapomenutelná.

Informace

Lokalita

GPS souřadnice: (49°10'13.3737"N, 20°13'36.3284"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Lomnická vyhliadka, Zamkovského chata,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 »

Související ubytování


Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru