Medvěd Valér také bude nosit obojek

Další úspěšný odchyt tatranského medvěda pro telemetrii

24.4.2013 9:11  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°17'59.5154"N, 19°44'47.4977"E)
Print Comments

Od 18. dubna mají v Tatrách dalšího medvěda hnědého, kterého můžou sledovat satelitně. Podařil se odchyt 9 let starého samce a stal se tak již šestým medvěděm s obojkem.

Zobrazit všech 19 fotografií

Šestý medvěd s obojkem

Ráno 18. dubna 2013 se podařilo pracovníkům ze Správy TANAPu, ŠL TANAPu a jejich s polským kolegům z TPN úspešně odchytit v pořadí už šestého medvěda na slovenské straně Tater. Bude stejně jako jeho předchůdci telemetricky sledovaný prostřednictvím satelitního GPS/GSM obojku.

Samec dostal maďarské jméno Valér

Dospělý, přibližně devítiletý samec medvěda hnědého (Ursus arctos), byl odchycen do pasti v oravské části TANAPu. 18. dubna oslavuje na Slovensku svátek Valér a medvěd dostal pracovní jméno po něm.  Odchytu předchádzely intenzivní přípravy – instalace odchytového zařízení – pasti, která byla v lokalitě odchytu instalovaná už od léta 2012, dále nechyběla maskovaná fotopast, kterou bylo nutné pravidelně kontrolovat a lákání rostlinnou potravou. Odchyt, byl ale úspěšný až na jaře roku 2013.

Strážce sledovali místo odchytu od podzimu

Nejnáročnější u odchytu je pravidelné fyzické sledování místa odchytu profesionálním strážcem Správy TANAPu. Strážce zodpovědný za odchyt sleduje pečlivě místo odchytu a až na základě dlouhodobého sledování společně se zoologem posoudí, který jedinec přichází do úvahy jako kandidát vhodný pro založení satelitního obojku pro další sledování. O odchyt tohoto meděda se neúspěšně pokoušeli už na podzim, kdy místo odchytu navštěvovalo několik medvědů, a mezi nimi i Valér. Ale chybělo potřebné štěstí, odchyt samce nebyl úspěšný.

Valérovy míry

Lokalitu během letošního jara navštěvovali 2 medvědi, menší asi 70 kg medvěd a medvěd Valér, který váží 183 kilogramů, v kohoutku dosáhl výšky 102 cm a délka jeho zadní tlapy byla 24 cm. Tak jako u předcházejících pěti odchytů dnes už „obojkovaných“ medvědů, i tohoto medvěda bude správa parku pozorně sledovat a přinese zajímavé události z jeho života díky pokrokové technologii satelitních obojků.

Zdroj:

Správa TANAPu (http://www.spravatanap.org/)

Zajímavosti

GPS souřadnice: (49°17'59.5154"N, 19°44'47.4977"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Medvěd,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru