Mercúň sbírá filmové ceny

Film o svištích je úspěch mladého filmaře Martina Jurzy.

21.6.2013 15:52  |  Bleskovka  |  Libor Bolda
Print Comments

Mezi pětici oceněných filmů se dostal Mercúň Martina Jurzy. Svišti mají úspěch.

Mezi pěticí oceněných slovenských filmů na mezinárodním festivalu Envirofilm 2013 je aj dokument o tatranských svištích. Staří lidé z horního Liptova nepoznají sviště. Zareagují až při slově mercúň.

Mercún je jednoduše svišť

Když Němci, kteří žili v minulosti v okolí Tater viděli sviště sedět na kameni, když pozoroval svoje okolí, říkali, že stráží, hlídá neboli merčí. Staří Liptáci si přispůsobili německý výraz pro typického obyvatele horského prostředí na mercúň. Mercúň není ale jen lidový výraz pro sviště, ale takový název dali dokumentárnímu filmu z prostředí Západných Tater jeho tvůrci. Martin Jurza, mladý režisér ho natočil ve spolupráci se Správou Tatranského národního parku v Liptovském Mikuláši.

Mercúň dostal za půl roku několik cen.

Na mezinárodním festivalu Envirofilm v Banské Bystrici získal ocenění a zařadil sa tak medzi pět úspěšných slovenských režisérů v konkurenci dalších 189 přihlášených filmů z 29 zemí. Cenu za pokornou poctu zanícenému milovníkovi hor a světa svišťů, neohroženému pozorovatelovi jejich života, udělil prezident Slovenského olympijského výboru. Na kontě má i cenu z festivalů Eurotour Piešťany, kde získal hlavní cenu a nominovali ho i na našem Mezinárodním festivalu outdorových filmů v České republice. Film dostal ocenění literárního fondu v Bratislavě na festivalu Hory a Mesto. V Ostravě na MMF – FILM Ostrava skončil na 3. místě. Z filmového festivalu Blansko – Moravský kras si odnesl také 3. místo.

O kom, o čem

Film Mercúň o svišťích a jejich nelehké záchraně zachycuje sledování tohoto vzácného endemitu, sviště horského tatranského. Je to portrét ochranáře ze Správy TANAPu Pavla Balla, který se roky stará o jejich záchranu. Mercúň je tak dokumentární film a zároveň i portrét ochranáře. Film však nepřibližuje jen život svišťů, je o náročné práci při zkoumání dnes už ohrožené živé součásti Tater, ale i o práci v extrémních podmínkách.

Zdroj:

Správa TANAPu

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru