Mše pod širým nebem

Veřící turisté by neměli v Tatrách opominout Chochołówskou dolinu

11.11.2010 7:49  |  Zpráva  |  Míra Čermák
Zobrazit na mapě (49°14'17.9817"N, 19°47'33.4192"E)
Print Comments

Na našich stránkách se zabýváme všemožnými službami pro turisty, ale popravdě řečeno zapomněli jsme na věřící turisty a tím i na jednu z jejich potřeb – mši svatou.

Dějiště mše svaté

Pro věřícího turistu ubytovaného v nějakém horském středisku jistě není problém zjistit, kde se blízko nachází nějaký kostelík a kdy se tam slouží mše svatá. Ovšem jsou místa, kde se slouží mše přímo v horách a to nejen při nějaké významné akci, ale pravidelně každou neděli. Jedním takovým místem je Chochołówská polana v polských Tatrách.

Kaple

Chochołówská polana je pro věřící turisty z Polska velmi významným místem. Zesnulý papež Jan Pavel II. ji v letech 1954 - 1983 několikrát navštívil. I jedna z turistických cest nese dokonce i papežovo jméno, je to bílo-žlutě značený tzv. Szlak Papieski po červené turistické stezce turistická značka přes Wyżnią Polanę Jarząbczą a Jarząbcze Szałasiska na Trzydniowiański Wierch (1758 m).

V letošním roce po papežovi pojmenovali i místní chatu. Teď už se schronisko oficiálně jmenuje Schronisko Górskie im. Jana Pawła II. na Polanie Chochołowskiej.

Kvůli televiznímu seriálu Jánošík (1974) byla zde na polaně postavena dřevěná kaplička (Kaplica na Polanie Chochołowskiej), která byla později vysvěcena ve jménu sv. Jana Křtitele (św. Jana Chrzciciela). A v turistické sezóně od června do října se tam vždy v neděli v 13:00 koná mše svatá.

Mše

Když jsem byl ubytován v nedaleké turistické chatě, byla neděle trochu uplakaná. A tak mnoho turistů vycházejících ráno na hřeben se po obědě v pláštěnkách vracelo do údolí. A dříve než zalezli do tepla chaty, stočili to po černě značené cestě turistická značka k nedaleké kapličce. Mše se tak účastnilo kolem 50 lidí, možná i více.

Romantická kaplička sv. Jana Křtitele stojící v jednom z nejvyšších míst polany, je malá a vejde se do ní lidí, co by na prstech ruky spočítal. Proto je při mši na stěnu kaple umístěn přenosný reproduktor, který ozvučí prostor před kaplí. Ten je vybaven dřevěnými lavicemi a pojme i větší množství lidí. Mše se tak koná vlastně pod širým nebem. Tedy v tom nejlepším chrámu, jaký jen může být. Přes Kominiarski Wierch se převalovala mračna, v dálce zvonily zvonce pasoucích se oveček a mši v polštině bylo dobře rozumět.

I když jsem nestihl mši celou, tak si myslím, že se jednalo o nevšední zážitek, který může zaujmout i nevěřícího turistu. Tak až budete pobývat na Polanie Chochołowskiej a nebudete zrovna po nedělním obědě na hřebenech hor, můžete se zajít podívat.

GPS souřadnice: (49°14'17.9817"N, 19°47'33.4192"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru