Na cintoríně přibyla další jména

Mezi jmény na Symbolickém cintoríně nechybí ani slavný horolezec Jerzy Kukuczka

4.11.2010 14:47  |  Bleskovka  |  Libor Bolda
Print Comments

Na Symbolickém cintoríně se vzpomínalo na ty, kteří v horách zahynuli.

Zobrazit všech 8 fotografií

Vzpomínka na oběti

Pietní vzpomínka na oběti hor se na Symbolickém cintorínu pod Ostrvou koná každoročně poslední říjnovou sobotu před svátky Všech Svatých a před koncem sezóny. Znovu a znovu se tu před polednem scházejí příbuzní, přátelé a známí těch, kteří v horách zahynuli.

V letošním roce si navíc připomínáme 70. výročí založení Symbolického cintorína (v polštině Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr pod Osterwą). Myšlenku takového místa do Tater přinesl malíř Otakar Štáfl.

Deset nových tabulek

„Za uplynulých dvanásť mesiacov pribudlo na Symbolickom cintoríne 10 nových tabuliek s menami Peter Gřibek, Piotr Davidovicz, Andrzej Marciniak, Gregor Axentovitz, Karel Kolář, Vlado Plulík, Michal Kudja, Milan Plzák ml., Juraj Kardhodó a Jerzy Kukuczka,“ vyjmenovává Dominik Michalík, vedoucí Střediska terénních služeb Štátnych lesov TANAPu. Pod mottem „Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu“ je tak na Symbolickém cintorínu umístněných už 313 tabulek se 448 jmény lidí, kterým se hory stali osudnými.

Jedno z nových jmen: Jerzy Kukuczka

Slavný polský horolezec Jerzy Kukuczka (* 24. března 1948 Katowice – † 24. října 1989 Lhotse, Nepál) zahynul již před 21 lety při výstupu na Lhotse v Himálaji. Stal se po Reinholdu Messnerovi druhým horolezcem s tzv. Korunou Himálaje. Tj. měl vylezeny během 7 let a 11 měsíců (1979 - 1987) všechny osmitisícovky světa a pouze na Mt. Everestu použil kyslík. Při výstupu pokaždé, kromě prvního výstupu právě na později osudné Lhotse, našel novou linii k vrcholu.

Jerzy Kukuczka působil horolezecky i v Tatrách a hodnotné jsou především jeho zimní výstupy ze začátku 70. let. Na Prostredný Mengusovský štít cestu Grzybek prostoupil první v zimě, stejně jako Kurtykówku a Direttissimu na Malého Mlynáře. Cenná je i jeho zimní cesta na Malý Pyšný štít z roku 1977.

Kurátorem Štátne lesy

Kurátorem Symbolického cintorína jsou v duchu zásad a pravidel tohoto nevšedního hřbitova Štátne lesy TANAPu. Prostředníctvím ochranného obvodu Štrbské pleso a Střediska terénních služeb Štátnych lesov TANAPu tu vykonávají potřebnou údržbu cest, chodníků, kapličky, dřevěných křížov a zejména schvalování a i samotnou montáž nových a údržbu už instalovaných pietních tabulek.

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Symbolický cintorín, Štáfl,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru