Na Liptově mrzne

Kryoterapie je dostupná i pod Tatrami

Na Liptově klesly teploty až k minus 130 stupňům. Může za to celotělová léčba chladem, která je dostupná už i v regionu pod Chopkom.

Z tepla do mrazu

Kryoterapie je moderní léčebná metoda, která využívá účinky extrémně nízkých teplot. Ledový adrenalin si rádi dopřejí sportovci, ale také jej využívají lidé s revmatickými problémy a poúrazovými stavy či s oslabenou imunitou. Bezprostředně vedle sebe tak mohou návštěvníci Liptova užívat účinky horké termální vody v akvaparku i enormní mráz, protože kryoterapie našla své místo v Liptov Aréně vedle oblíbené Tatralandie.

Kryoterapie

Větší zima než v Jakutsku

Nejchladnější místa na naší planetě se nacházejí za Uralem. Každý, kdo žil v přesvědčení, že se nenajde nic chladnějšího než Jakutsk, kde teplota pravidelně atakuje 70 stupňů pod bodem mrazu, bude na Liptově vyveden z omylu. Kromě toho, že zde mrzne i v létě, tak zdejší mráz léčí. Může za to kryoterapie, tedy léčba chladem, která si našla své místo v regionu, který návštěvníci oceňují nejen pro krásnou horskou přírodu, termální vodu i rozvinutou infrastrukturu cestovního ruchu.

Pozor na vaše zdraví

"Pred vstupom do kryokomory je potrebné absolvovať krátke lekárske vyšetrenie, na základe ktorého náš lekár alebo zdravotný pracovník posúdia či je telo schopné zvládnuť terapiu chladom. Na začiatku naši klienti vstupujú do predsiene, v ktorej je teplota -60 stupňov a pobyt v nej trvá približne pol minúty. Nasleduje presun do hlavnej kryokomory, kde teplota dosahuje až -130 stupňov. Po opustení našej kryokomory terapia nekončí. Nastáva fáza zohrievania sa, kedy sa naši návštevníci venujú intenzívnemu cvičeniu a to minimálne 20 minút. U nás odporúčame pohyb na bežiacom páse, na stacionárnom bicykli, taktiež švihadlo či aktívne kardio cvičenie s vlastnou váhou," řekla vedoucí Kryocentra Liptov Žaneta Paprčiaková. Kryoterapie je oblíbená i u sportovců. Uvolnění svalstva a zvýšení hladiny endorfinů umožňuje vyšší efektivitu rehabilitace. Terapií sportovci zvyšují svou vytrvalost, odolnost vůči únavě a zátěži a zlepšují svou přesnost myšlení. Terapie chladem také zvyšuje výkon a kondici organismu. V Liptovském Mikuláši ji využívají i zdejší fotbalisté MFK Tatran a oblíbený hokejový brankář Ján Laco.

Terapie mrazem

"Liptov je regiónom najmä aktívneho oddychu. K tomu patrí aj potreba venovať sa telu, reagovať na jeho potreby, predvídať, regenerovať aj liečiť ho. Na Liptove máme skvelé možnosti v Kúpeľoch Lúčky, ktoré majú liečivú termálnu, minerálnu vodu a ponúkajú chorým aj zdravým ľuďom ideálne možnosti liečenia či prevencie. Odteraz pribudla aj kryoterapia, ktorá dopĺňa ponuku regiónu o terapiu mrazom," řekla ředitelka Oblastní organizace cestovního ruchu Region Liptov Darina Bartková. Kryotrapie v Liptov Aréně je otevřena od pondělí do soboty v době od 17.00 do 19.00.

Zdroj:

Tisková zpráva VisitLiptov

Zajímavosti

  • Již v dobách starých Egypťanů mělo působení chladu na lidský organismus pozitivní účinky. Chlad využívali ke zmírnění bolestí při zraněních či otocích nebo při zánětlivých procesech. S pokrokem techniky začali vědci zkoumat působení velmi nízké teploty na organismus člověka a kryoterapie, jak ji známe dnes, vznikla začátkem 20. století.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru