Na Žiarske sedlo, Plačlivý a Baranec i v zimě!

Výjimka z návštěvního řádu přinese turistům i skialpinistům více možností v Žiarské dolině.

30.11.2010 14:30  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°11'36.0774"N, 19°45'1.8988"E)
Print Comments

Roční výjimka, kterou vyjednal chatař Žiarské chaty, umožňuje turistiku celoročně do Žiarského sedla, na Plačlivý a také na Smrek a Baranec. Na své si přijdou i skialpinisté. Mohou na lyžích jezdit ještě měsíc navíc.

Výjimka je na světě

Velká změna pro zimní období je připravena v Žiarské dolině. Chatař Miroslav Dzuroška jako zástupce TJ Družba Smrečany - Žiar, která vlastní chatu, vyjednal na Krajském úřadě životního prostředí v Žilině výjimku z návštěvního pořádku TANAPu platnou pro Žiarskou dolinu. Výjimka se týká sezónní uzávěry turistických cest a také podmínek pro provozování skialpinismu.

Turisté mohou na Plačlivý i Baranec

Na značeném turistickém chodníku od Žiarské chaty (1325 m) do Žiarského sedla (1917 m), v létě je to frekventovaná turistická značka zelená značka, a dále přes Smrek (2072 m), Baranec (2184 m) a Holý vrch k ústí Žiarské doliny, v létě turistická značka žlutá značka a ještě Žiarské sedlo - Plačlivý (2125 m) - letní turistická značka žlutá značka, bude pohyb turistů povolen i během období od 1.11.2010 do 15.6.2011.

Skialpinistům se protáhne sezóna

Současně se povoluje provozování skialpinismu v lokalitě Baranec - Jarný žlab a Žiarské sedlo - Žiarská chata v trase letní turistické cesty i v období od 16.4.2011 do 15.5.2011.

Pozor v terénu

HZS připravila již tyčové značení, ale jen do Žiarskeho sedla (1917 m). Dále na hřebeni již tyčové značení nebude, pravděpodobně by tam ani kvůli náročným povětrnostním podmínkám nevydrželo. Mlha a rozptýlené difuzní světlo mohou způsobit největší problémy přímo v Žiarském sedle a nad Gulatým kopcem, kde je terén plochý a velmi málo členitý.

Správa TANAPu a strážci v dolině připravují umístění informačních tabulek vč. zákresu do mapy. Určitě se s těmito informacemi setkáte na Žiarské chatě.

Zajímavosti

Stoletá lavina

GPS souřadnice: (49°11'36.0774"N, 19°45'1.8988"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: TANAP, Žiarska dolina, Žiarska chata,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Související ubytování


Sdílej tento článek



Komentáře ke článku

Přidat nový komentář




Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Libor Bolda dne 23. února 2011 10:01

Reagovat

Zatím žádné známky zvýšené návštěvnosti
Příspěvek Pavola Gavláka, strážce ze Žiarské doliny, v časopise TATRY (č.2), který máme k dispozici uvádí zajímavý postřeh: "Ako strážca Správy TANAPu v Žiarskej doline som však zatiaľ žiadnu výrazne zvýšenú návštevnosť v danej lokalite nezaznamenal. Možno k tomu prispel arktický začiatok zimnej sezóny a príliš tvrdé podmienky."


Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru