Náhradní populace kamzíka není geneticky čistá

Nízkotatranská populace kamzíků už není použitelná jako náhradní pro případ vyhynutí kamzíka horského tatranského

2.11.2011 8:00  |  Zpráva  |  Ondra Bílek
Zobrazit na mapě (48°56'16.6485"N, 19°38'2.7842"E)
Print Comments

Nízkotatranská populace kamzíků už není použitelná jako náhradní pro případ vyhynutí kamzíka horského tatranského (Rupicapra rupicapra tatrica) v TANAPu. S původně geneticky čistou, endemickou formou tatranského kamzíka se totiž v uplynulých desetiletích opakovaně křížili jedinci nepůvodních alpských kamzíků (poddruhu R. r. rupicapra), kteří byli uměle vysazeni ve Slovenském ráji a Veľké Fatře.

Kamzík horský tatranskýKamzíci v Nízkých Tatrách už populaci v TANAPu nezachrání

V Nízkých Tatrách tak žije v současnosti okolo 100 jedinců již hybridizované formy kamzíka horského. Populace v Nízkých Tatrách přitom byla vytvořena převezením několika kamzíků z Vysokých Tater od roku 1969 jako záloha pro vysokotatranský poddruh kamzíka. Vzhledem k tomu, že tento poddruh v Nízkých Tatrách ještě v mladších čtvrtohorách prokazatelně žil, jednalo se vlastně o reintrodukci.

Není to tak zlé

Ředitel Správy Národního parku Slovenský ráj Bedřich Hájek k tomu uvedl: „Podľa genetických analýz došlo k čiastočnej hybridizácii už v skoršom období nielen medzi kamzíkmi z Nízkych Tatier a Slovenského raja, ale aj z Veľkej Fatry.“ Podle zoologa Štátnych lesov TANAPu Jozefa Hyblera je to sice nepříjemné, avšak, přestože by nebylo od věci mít k dispozici záložní populaci, vzhledem k tomu, že při posledním sčítání v Tatrách bylo napočítáno přes 900 kusů kamzíka tatranského a populace již několik let setrvale roste, není to s tatranským poddruhem tak zlé.

Křížení není nic překvapivého

Indicie o možném křížení obou poddruhů byly už dříve. Před několika lety byl např. jeden kamzík pozorován v oblasti Spišského Bystrého, což podle Hyblera svědčilo o možném přecházení kamzíků ze Slovenského ráje do Nízkých Tater. Nízke Tatry od Slovenského ráje odděluje jen silnice I/67 mezi Popradem a Vernárem, od Veľké Fatry potom Donovaly. Alpští kamzíci jsou velmi pohybliví a během zimy často schází až do pásma lesa. Díky tomu se zřejmě v době říje někteří samci z Veľké Fatry a Slovenského ráje dostali do Nízkých Tater a zkřížili se s původně čistou formou kamzíka tatranského. Stávající populace v Nízkých Tatrách tak už bohužel není původní formou kamzíka tatranského, který nadále žije výhradně ve Vysokých, Západních a Belianských Tatrách.

S puškou na kamzíky

Ve Veľké Fatře žije momentálně 30-40 kusů, ve Slovenském ráji kolem 100 jedinců, kteří se tu rozmnožili z šesti kusů vypuštěných z loveckých pohnutek v roce 1963. Kamzíci patřící  k alpskému poddruhu byli do těchto lokalit dovezeni ovšem ještě před vznikem chráněných území, v době, kdy ještě nebyl popsaný samostatný poddruh kamzíka tatranského. Podobné motivy vedly v Českých zemích k vysazení alpských kamzíků v Jeseníkách či na Děčínsku.

Alpský kamzík Na Slovensku není přísně chráněný, jako jeho tatranský příbuzný v TANAPu. Ještě v 80. letech minulého století se ve Slovenském ráji začalo s regulací početnosti populace - kamzíky tu lze v listopadu a prosinci na základě povolení lovit. Ročně se povoluje odstřel 5-6 jedinců, i na tento rok eviduje Správa NP Slovenský ráj už pět žádostí o odstřel. Původním motivem bylo zabránit hybridizaci s nízkotatranskými kamzíky. Ani toto opatření však křížení obou poddruhů nezabránilo.

Zdroj:

Tisková zpráva SITA – webnoviny.sk


Zajímavosti

  • původní zprávě se hovoří o „zmutovaných“ kamzících, což je ale zavádějící termín. Ve skutečnosti se jedná o hybridogenní populaci, která v sobě zahrnuje geny obou poddruhů, nikoliv o zmutované jedince (tedy jedince s náhodně poškozenou DNA).
  • Při letošním sčítání kamzíků v Tatrách bylo zjištěno celkem 967 kamzíků, z toho na slovenské straně bylo napočítaných 705 jedinců.

GPS souřadnice: (48°56'16.6485"N, 19°38'2.7842"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Fotografie

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Kamzík,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru