Navštivte observatoře v Tatrách

Observatoře Stará Lesná i Lomnický štít zvou návštěvníky na prohlídku

Den otevřených dveří v observatořích Slovenské akademie věd ve Staré Lesné a na Lomnickém štítě se tento rok koná 4x. Přijďte se v červnu, červenci a v srpnu podívat!


Dny otevřených dveří

Slovenská akadémia vied (SAV) respektive její Astronomický ústav provozuje ve Vysokých Tatrách tři observatoře: Skalnaté Pleso, Lomnický štítStarou Lesnou. A právě na dvě z nich se můžete podívat v rámci Dne otevřených dveří. Po 4 dny budou pro návštěvníky otevřené dveře v červnu ve Staré Lesné a pak také v červenci a v srpnu na Lomnickém štítu.

Kdy se na takovou výpravu za poznáním můžete vydat?

Stará Lesná - ve středu
  1. 5. června 2013
  2. 12. června 2013
  3. 19. června 2013
  4. 26. června 2013

Otevřeno je od 8:00 do 16:00.

Lomnický štít - v sobotu
  1. 6. července 2013
  2. 13. července 2013
  3. 27. července 2013
  4. 3. srpna 2013

Otevřeno je od 9:30 do 16:00. Organizované vstupy každých 20 minut.

Stará Lesná

V roku 1979 byla postavena nová budova ústavu na Starolesnianských loukách, přibližne 2 km od Tatranské Lomnice. Nakoniec byly postaveny i nové pozorovací pavilony pro dalekohledy. V současnosti komplex 2 kupolí a jedné speciální budovy zahrnuje: 60 cm a 50 cm reflektory pro fotometrii hvězd, 50 cm horizontální sluneční dalekohled se spektrografem (f=35 m) pro spektrální pozorování slunečního povrchu a malý 10 cm refraktor pro kresbu slunečních skvrn. Stelární (hvězdné) dalekohledy jsou vybavené buď fotoelektrickým fotometrem anebo CCD kamerou. Jsou používané pravidelně pro UBV fotometrii vybraných proměnných hvězd. Horizontální sluneční dalekohled se spektrografem je dnes používaný hlavně pro astronomická praktika studentů univerzit a na testy astronomických post-fokálních zařízení a optiky.

  • V blízkosti pozorovacích pavilonů se nachází meteorologická stanice patřící Geofyzikálnímu ústavu SAV (Bratislava).

Lomnický štít

Koronograf instalovaný ve stanici na Lomnickém štítě měří emisní čáry Slunce, resp. jeho sluneční korony. Výstavba stanice na Lomnickém štítě (1957-1962) byla inicializovaná celosvětovými aktivitami v rámci Mezinárodního geofyzikálního roku 1957. Na vrcholu, kam vede i známá visutá lanovka, ve výšce 2632 m byl roce 1964 instalovaný první 20 cm koronograf (f = 4 m), pomocí kterého začala nová pozorování. V roce 1970 byl daný do provozu ještě stejný dalekohled pro sledování protuberancí.

  • Na vrcholu Lomnického štítu se nachází i neutronový monitor Ústavu experimentální fyziky v Košicích. Ten měří kosmické záření.

%%full%%

Zdroj:

Astronomický ústav SAV na ta3.sk

Zajímavosti

  • Součástí observatoří SAV je i observatoř a meteorologická stanice na Skalnatém Plese.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru