Nepřístupná Ždiarská Vidla, zatím...

Otevřou se Belianské Tatry?

Internetový portál iDnes v rubrice Cestování přinesl 20.4.2006 informaci o obnoveném zpřístupnění druhého nejvyššího bodu Belianských Tater, známé Ždiarské Vidly (2141,6 m). Informace, že vrchol bude přístupný už v letošním létě ovšem není pravdivý. Aktuální stav situace nám sdělil mluvčí Správy TANAPu Juraj Švajda.

Výjimka nepotvrzuje pravidlo

Obec Ždiar se již několik let snaží turisticky zajímavý vrchol zpřístupnit. První žádost adresovala obec Ministerstvu životního prostředí Slovenské republiky v roce 2003. To výjimku pro zpřístupnění této části Národní přírodní rezervace Belianske Tatry vydalo, i  když proti byla i Správa TANAPu (!). Až potud je článek Kristiána Hanka pravdivý.

Mluvčí Správy TANAPu Juraj Švajda k tomu uvedl: "Následne však rozkladová komísia MŽP SR toto rozhodnutie pre procesno-právne chyby zrušila." Rozhodnutí je proto neplatné.
Po roce 2004 přešly kompetence pro udělování výjimek ze  zakázaných činností na území národního parku ve smyslu zákona o ochraně přírody a krajiny z ministerstva na krajské samosprávy.

Podle informací z  Krajského úřadu v Prešově nová žádost, kterou obec Ždiar podala, nesplnila charakter žádosti ve smyslu zákona o ochraně přírody a krajiny a  obec byla vyzvána na doplnění uvedené žádosti. Zatím však tak neučinila a  nemá výjimku na budování turistické značky až na vrchol Ždiarské Vidly.

Motivy, argumentace a omezení

Motivy jsou jasné. Prioritou ochranářů zůstává zachování národní přírodní rezervace na území celých Belianských Tater, vyjma zpřístupněné (a také zpoplatněné) naučné stezky Monkovou dolinou přes Široké sedlo do Predného Kopského sedla. Vstupné vybírá Urbariát ze  Ždiaru. A ze Širokého sedla by vedla i cesta na vrchol Ždiarské Vidly. Priorita obce Ždiar a vlastníků lesa (urbariátu) je další zvýšení turistického ruchu, čemuž by takový atraktivní výstup určitě výrazně pomohl. Už jen z reakcí našich čtenářů a i podle diskuse na iDnes je jasné, že by se na vrchol turisté jen hrnuli. Některé zdroje hovořily i o omezeném počtu lidí, kteří by denně na vrchol směli vyjít. Jednalo se o stovce povolenek. Avšak ve složitých horských podmínkách se jeví toto pravidlo jako nereálné.

Ovšem další argumenty hovoří už jasně pro přírodu. Belianské Tatry jsou domovem několika desítek druhů vzácných rostlin a  živočichů. Záchrana křehké kamzičí populace je jasnou prioritou TANAPu. Na prohlídku několika zajímavých druhů rostlin, které na zdejších vápencích rostou vás zve i naše fotogalerie.

Co není dnes, bude příště?

Můžeme být jen zvědavi, co přinesou nová jednání. Obec Ždiar, která povolení už jednou téměř měla v rukou, se ho jen tak lehce nebude chtít vzdát. Podobně se lobbuje i v jiných částech Tater.

Řeší se návrhy na nové sjezdovky z Predného Soliska až do Tatranské Štrby, za rozšíření areálu v Tatranské Lomnici atd. Přitom všichni stále čekají, až proběhne tolik očekávané a odložené vyhlášení zonace Tatranského národního parku a na to navazující vyhlášení nového návštěvního řádu parku (předpokládá se listopad 2006).

Zajímavosti

  • Nový návštěvní pořádek nebyl vydán ještě ani v r. 2010

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru