Nové investice v TANAPu

Staví se nové sjezdovky. Tatry dlouho takové stavební aktivity nepoznaly.

Kdo letos v létě navštívil Vysoké Tatry, určitě si toho všimnul. V Tatranském národním parku se po třech desetiletích staví nové sjezdovky, a k tomu vodní nádrže a trubní rozvody pro umělé zasněžování. Lyžaři se jistě zaradovali, bohužel tyto nové investice mají i svou odvrácenou stranu.

Nové kilometry bílých svahů

Na Štrbském plese se teď na podzim dokončuje nová sjezdovka. Vede západně od stávající trati ze Soliska k svahu Interski. Má délku cca 1500 m a staví ji společnost 1. Tatranská. Výstavba tratě spolu s technickým zasněžovanímnovou lanovkou má stát približně 150 mil. Sk.

Podstatně větší investice probíhá v Tatranské Lomnici - zde budují Tatranské lanové dráhy nové sjezdovky pod Skalnatým plesem (včetně rozšiřování stávajících tratí na úseku Štart - Tatranská Lomnica). Do konce listopadu mají být hotovy tratě v  délce téměř 6 km, z toho 4,9 km s technickým zasněžováním, pro které má sloužit nová akumulační vodní nádrž. Ze Štartu na Čučoriedky navíc vede zbrusu nová čtyřsedačková lanovka.

Promění se Tatry k nepoznání?

Jistě se dá říci, že pro turistický ruch v Tatrách je to dobrá zpráva. Investoři se chlubí, že v Tatrách přibývají sjezdovky po třiceti letech a netají se tím, že jejich plány letošním rokem teprve začínají. Sjezdovka ze Soliska by prý měla v budoucnu vést až do Tatranské Štrby.

%%full%%

V Tatranské Lomnici chtějí pokračovat ve  výstavbě šesti nových lanovek a dosáhnout celkové délky sjezdovek kolem třinácti kilometrů! Plocha těchto sjezdovek se prý má rozrůst až na sedmdesát hektarů! Další (a podobně megalomanské) záměry se chystají na Oravě (Zuberec) nebo ve Ždiaru. Přiznám se ale upřímně, že při představě takových Tater mě polévá horko...

Když se kácí les...

Nemám nic proti cestovnímu ruchu, zkvalitnění nabídky lyžařské areály opravdu potřebovaly. Otázkou ovšem je, zda takovéto smělé plány mají místo v národním parku, anebo spíš obráceně: Zbude ještě v těchto projektech místo na národní park? Investoři si mohou mnout ruce nad neutichajícími spory mezi Štátnými lesy TANAP a Správou TANAPu. Ani jedna z těchto organizací však nedává najevo, že by jim nové záměry nějak vadily.

Štátne lesy, které ve skutečnosti většinu pozemků v  Tatrách spravují, neustále naříkají, že je jim bráněno v záchraně zelených stromů před kůrovcem, jenže pod hektary sjezdovek nenávratně mizí les jako takový. A Správa TANAPu, po personálních "čistkách" zatlačená do kouta, odevzdaně sleduje čistě komerční projekty soukroných investorů v území, které má být národním parkem a  sloužit spíše k ekologické výchově obyvatel.

Kam dál?

Jeden z kořenů tohoto dnešního vývoje leží v plošném poškození tatranských lesů při větrné kalamitě v listopadu 2004. Kdo ví, jestli by se nové sjezdovky kácely, i kdyby z velké části lesů dnes nebyly velké paseky. Určitě ale nepovažuji za šťastné umisťování obřích soukromých investic namísto společné snahy všech navrátit postižené území přírodě.

Už během několika let sami uvidíme, zda se z malých, útulných a lidských Tater nestanou velké, světácké a průmyslové Alpy. Myslím si však, že potom už bude téměř zbytečné území TANAPu chránit jako národní park, a v nově vznikající měsíční krajině nebude vhodnější zavést pro ně kategorii luna-park.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru