Novinka: Placení za zásah horské služby

Nový zákon určuje nové podmínky pro turisty

6.6.2006 16:22  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°8'43.9553"N, 20°14'46.9696"E)
Print Comments

Na Slovensku začal platit nový zákon, který od července 2006 zavádí platbu za záchranu v horách, pro Slováky i pro cizince. Zásah Horské záchranné služby není v žádném případě lacinou záležitostí, proto bude každého, kdo se letos do slovenských hor vydá, zajímat, jak se pojistit.

Ceny zásahů

Ing. Jozef Janiga, ředitel Horské záchranné služby na Slovensku, uvedl průměrnou cenu za zásah 7 až 11 tisíc slovenských korun. Podvrtnutí kotníku na značené turistické cestě vyjde kolem 4 tisícovek korun, pátrání v lavině nebo zásah vrtulníku se počítá už ve stovkách tisíc (další informace poskytne HZS na tiskové konferenci 8.6.2006).

Lékařská a technická složka zásahu

Zásah horské služby se skládá ze dvou složek. Lékařskou část tj. ošetření by mělo pokrýt i nadále pojištění vyplývající z mezinárodních smluv mezi zeměmi EU (mezinárodní karta E111). Ovšem při vysokohorské turistice už se nikdo neobejde bez komerčního cestovní pojištění. To totiž ve většině případů hradí i technickou složku zásahu tzn. náklady na zásah horské služby nebo použití vrtulníku do určité výše. Např. pojišťovna Generali má toto maximum na 1,7 milionu korun, Česká pojišťovna na 1,5 milionu korun.

Možnosti připojištění

K cestovnímu pojištění se vážou další nabídky pojišťoven. Tam patří vyšší krytí léčebných výloh nebo dodatky smluv při provozování tzv. "rizikových" sportů (horolezectví, lyžování, skialpinismus apod.). Nabídky pojišťoven se hodně liší, např. ve výškové hranici vysokohorské turistiky. Pozor, velmi nešťastná je situace, kdy se uskuteční záchranná a pátrací akce, ale nebude nutné následné ošetření ve zdravotnickém zařízení. Na tyto situace se pojištění nevztahuje!

Doporučujeme cestovní pojištění nebo Alpenverein

Nutnou podmínkou zaplacení výloh pojišťovnou je vždy dodržení pojistných podmínek. Pojištění neřeší pokuty za nedodržení pravidel návštěvního řádu. Řešení pojištění při platbě za záchranu v  slovenských horách je v komerčním cestovním pojištění. To můžete uzavřít před cestou do zahraničí v pojišťovně na dobu určitou (na dobu pobytu) nebo využijte při častějších pobytech celoročního pojištění. Nejlépe hodnocené z celé palety pojišťoven je při cestách do hor pojištění pro členy spolku Alpenverein (OEAV).

Pokud se tedy Češi pojistí, nemusí mít v cizích pohořích problémy. Slovenské turisty musíme upozornit na změnu, i  oni by se při cestách do domácích hor měli pojistit. Více informací najdete v souvisejících odkazech.

GPS souřadnice: (49°8'43.9553"N, 20°14'46.9696"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: HZS, Pojištění,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru