Odchyt čtyř medvědů

Rodinka medvědů v Tatrách bude odchycena.

V blízkosti velice frekventované turistické trasy mezi Hrebienkem a Zámkovského chatou se připravují pracovníci ŠL TANAPu na medvědici se třemi mláďaty. Ministerstvo životného prostredia povolilo výjimkou náročný odchyt celé medvědí rodinky, která se v oblasti ústí obou Studených dolin pohybuje.

Výjimka potvrzuje pravidlo

Minulý pátek byla doručena ŠL TANAPu od ministerstva výjimka pro odchyt, a protože se vzdali hned možnosti odvolání, rozhodnutí nabylo právní moci. Ihned se začalo s lákáním medvědice a třech dvouletých mláďat. Odchyt čtyř medvědů brtníků (slov. medveď hnedý, lat. Ursus arctos) provází delší příprava, zatím začalo probíhat pouze tzv. odlákávací přikrmování. Součástí výjimky je i  určení dalšího působení medvědů, stěhovat se budou na jih, a to do okolí Jasova ve Slovenském Rudohoří.

Trpělivost přináší růže

Pracovníci ŠL TANAPu budou během dalších týdnů dělat některá další opatření tak, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti turistů. Pro svoji práci potřebují především čas a klid, aby se odchyt zdařil co možná nejrychleji a hlavně bezpečně. A to jak pro zvířata, tak pro lidi.

%%full%%

Pro turistickou veřejnost to může znamenat možné omezení pohybu v národním parku, zatím však Štátne lesy TANAPu nic takového nechystají a cesta na chatu je otevřená.

Medvědi a lidé

Tatranský národní park se s medvědy potýká téměř každoročně. Zejména tzv. "kontejneroví" medvědi ztrácejí plachost a  nebojí se pohybovat v těsné blízkosti lidských sídel. Kontejnery, které jsou schopny odolat jejich síle, se zatím na Slovensku nerozšířily, proběhlo jen testování protypů v Tatranské Lomnici a v košické zoologické zahradě. V Tatrách by pak při velké koncentraci turistů byl střet největší slovenské šelmy s člověkem nevyhnutelný, trasa magistrály v úseku Hrebienok - Zámkovského chata patří mezi nejnavštěvovanější.


Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru