Odchyt čtyř medvědů

Rodinka medvědů v Tatrách bude odchycena.

14.4.2008 14:22  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°9'32.2359"N, 20°13'27.1072"E)
Print Comments

V blízkosti velice frekventované turistické trasy mezi Hrebienkem a Zámkovského chatou se připravují pracovníci ŠL TANAPu na medvědici se třemi mláďaty. Ministerstvo životného prostredia povolilo výjimkou náročný odchyt celé medvědí rodinky, která se v oblasti ústí obou Studených dolin pohybuje.

Výjimka potvrzuje pravidlo

Minulý pátek byla doručena ŠL TANAPu od ministerstva výjimka pro odchyt, a protože se vzdali hned možnosti odvolání, rozhodnutí nabylo právní moci. Ihned se začalo s lákáním medvědice a třech dvouletých mláďat. Odchyt čtyř medvědů brtníků (slov. medveď hnedý, lat. Ursus arctos) provází delší příprava, zatím začalo probíhat pouze tzv. odlákávací přikrmování. Součástí výjimky je i  určení dalšího působení medvědů, stěhovat se budou na jih, a to do okolí Jasova ve Slovenském Rudohoří.

Trpělivost přináší růže

Pracovníci ŠL TANAPu budou během dalších týdnů dělat některá další opatření tak, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti turistů. Pro svoji práci potřebují především čas a klid, aby se odchyt zdařil co možná nejrychleji a hlavně bezpečně. A to jak pro zvířata, tak pro lidi.

Pro turistickou veřejnost to může znamenat možné omezení pohybu v národním parku, zatím však Štátne lesy TANAPu nic takového nechystají a cesta na chatu je otevřená.

Medvědi a lidé

Tatranský národní park se s medvědy potýká téměř každoročně. Zejména tzv. "kontejneroví" medvědi ztrácejí plachost a  nebojí se pohybovat v těsné blízkosti lidských sídel. Kontejnery, které jsou schopny odolat jejich síle, se zatím na Slovensku nerozšířily, proběhlo jen testování protypů v Tatranské Lomnici a v košické zoologické zahradě. V Tatrách by pak při velké koncentraci turistů byl střet největší slovenské šelmy s člověkem nevyhnutelný, trasa magistrály v úseku Hrebienok - Zámkovského chata patří mezi nejnavštěvovanější.


GPS souřadnice: (49°9'32.2359"N, 20°13'27.1072"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Medvěd, TANAP,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru