Ozubnicová železnica

Historie ozubnicové dráhy je úzce spojena s výstavbou a provozem Košicko-bohumínské dráhy, která byla uvedena do provozu přes stanici Štrba v roce 1871.

Zubačka

Ozubnicová železnica (OŽ) je v provozu mezi stanicemi Štrba a Štrbské Pleso od roku 1970, kdy se konalo na Štrbském Plese mistrovství světa v  klasickém lyžování. Dříve na jejím místě byla původní parní ozubená dráha z roku 1896, která Štrbské Pleso tehdy zpřístupnila turistům. Provoz na ní skončil po 40 letech existence. Na trati do nejvýše položeného střediska v Tatrách dlouhé 4753 metrů je převýšení 455 metrů.

Cestovat levněji

Tarifní systém TEŽ je rozdělen do pásem resp. bloků. Pásma jsou za 0,32 €, 0,64 €, 0,96 € a 1,28 € podle vzdálenosti na trati. Jízdenky je nutné uvnitř vozu označit, po přestupu se znovu neoznačují, při zpáteční cestě ano. Ve vozech označení sledují namátkově kontroloři. Bez správně označené jízdenky zaplatíte pokutu ve výši 32 €.

V předprodeji lze koupit blokové jízdenky (1 blok = 1 tarifní pásmo za 0,32 €). Při cestě zubačkou označíte počet bloků, dle návodu na blokové jízdence.

Pokud chcete ještě výhodněji cestovat na trati , můžete si zakoupit předplacenou jízdenku.

Ceny jízdného

Jízdné ve vlacích, električkách a na zubačce upravuje Železničná spoločnosť. Za batohy se v zubačce neplatí. Slevu mají děti 6-15 let, senioři a držitelé průkazů ZTP. Za psa platíte poloviční jízdenku.

Novinky na váš e-mail

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

Top

↑ nahoru