Peter Petras zůstane na Rainerově chatě

Prezident Andrej Kiska podepsal novelu, díky které Peter Petras o chatu nepřijde.

21.11.2014 9:45  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Print Comments

Oblíbený chatař Peter Petras by neměl přijít o Rainerovu chatu, kterou dal dohromady a už ji 15 let provozuje. Prezident Slovenska Andrej Kiska podepsal novelu zákona o správě majetku státu. Podmínky pro chataře se tak změní.

Prezident podpořil chataře

Chatař Peter Petras by měl na Rainerce pokračovat. Prezident Slovenské republiky Andrej Kiska už podepsal novelu zákona o správě majetku státu a tou se upravují podmínky nájmu přebytečného nemovitého majetku státu.

Pomohla petiční výzva

Schváleným návrhem reagovali příslušní ministři a poslanci na medializované informace o Rainerově chatě, na petici za ponechání Rainerovy chaty Peteru Petrasovi a také za prodloužení lhůty nájmu přebytečného nemovitého majetku státu ze dvou na pět let. Petici podepsalo na 35 000 lidí.

Reagoval i parlament

"Podľa nášho návrhu sa bude osobitne pristupovať k zariadeniam, ktoré sú umiestnené v lokalitách s tretím až piatym stupňom ochrany, čo je aj prípad Rainerovej chaty. A zároveň sme predĺžili dobu nájmu z doterajších dvoch na desať rokov," přiblížila situaci poslankyně Jana Laššáková.

Změny v Tatranském národním parku

Správcem chaty jsou Státní lesy Tatranského národního parku, provozuje ji chatař Peter Petras. Smlouva mu končí 31. prosince. Státní lesy TANAPu plánovaly v závěru roku vyhlásit veřejné výběrové řízení a nájemcem by se podle původního zákona stal ten, kdo nabídne vyšší sumu. Díky změnám v zákoně může chatu dále provozovat pan Petras. Případem Rainerovy chaty se zabýval ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek ještě v květnu. Tehdy avizoval přípravu novely zákona, která by umožnila, aby se ve výjimečných případech na vymezenou lhůtu nemusela připravovat veřejná soutěž a prodlužovala by se automaticky.

 


Aktualizace: Obrat v událostech sledujte zde.

Zdroj:

TASR

Zajímavosti

  • Rainerovu chatu založil v roce 1863 Ján Juraj Rainer. Po necelých 20 letech, v roce 1884, když postavili chatu Kamzík, význam Rainerky upadal, až sloužila jen jako skladiště. V roce 1983 byla Rainerova chata jako památkový objekt částečně zrekonstruovaná. Peter Petras se jí ujal v roce 1997, rok ji opravoval. Turistům je zpřístupněna od roku 1998.

  • Dnes je v Rainerově útulně, která nemá ubytování občerstvení  a malé muzeum. Chatka za návštěvu stojí zvláště v zimě. Chatař vytváří ze sněhu betlém v životní velikosti. Je-li sníh i na Velikonoce, pak nechybí ani velké velikonoční vajíčko.

Fotografie

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Peter Petras, Rainerova útulňa,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 »

Související ubytování


Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru