Po Baníkovu nové řetězy i na Ostrém Roháči

Další nové řetězy na hlavním hřebeni Západních Tater

19.10.2009 10:29  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°12'5.3008"N, 19°45'32.5770"E)
Print Comments

Aktivita strážce Správy TANAPu Pavola Gavláka v Západních Tatrách nekončí. V polovině prázdnin se dočkal nového zajištění Baníkov a na konci září Horská záchranná služba přejistila úsek Ostrého Roháče. Hřebenovka Roháčů je znovu o něco bezpečnější a znovu v tom měl prsty právě Pavol Gavlák.

Baníkov a Ostrý Roháč v nových řetězech

Strážce upozornil na nedostatečné zabezpečení i vyznačení cesty na obou vrcholech a Horská záchranná služba zareagovala. Na určitých úsecích byla trasa již v zoufalém stavu, jak orientačně, tak po stránce kvality zajištění. Byla tu i kritická místa, kde zabezpečení chybělo úplně. Na Baníkově i na Ostrém Roháči už jsou tradiční řetězy natažené nově a v nejhorších místech jsou přidány další zbrusu nové.

Např. na Ostrém Roháči je již řetěz veden od začátku původního řetězu ve směru od Jamníckeho sedla až na vrchol v nepřerušené linii. I proto jsme upravili a aktualizovali popis této túry na našem webu. A jako novinku přinášíme její podélný profil.

Práce je na bedrech horské služby

Podle mluvčí Štátných lesov TANAPu Lenky Burdové vymezuje umístění a udržování zabezpečovacích zařízení na nebezpečných úsecích tras po dohodě s  vlastníkem či správcem území zákon č. 544/2002 Z.z. o Horské záchranné službě. Tzn. že váš podnět horské službě, k zajištění nebezpečného úseku, se musí dohodnout se ŠL TANAPu, jednotlivými urbariáty (společenství vlastníků pozemků) nebo s městem Vysoké Tatry. Až potom mohou záchranáři vyrazit do terénu a zlepšit bezpečnost na turistickém chodníku. Zabezpečení tak není v kompetencích Strediska terénnych služieb ŠL TANAPu.

Co řetězy a vy?

Jaký máte názor na kvalitu zabezpečených úseků v Tatrách? Jsou to všude adekvátní? Nebo naopak, nechybí vám řetězy nebo kramle na některé túře? Kde máte největší strach? Nebo nechybí spíš upozornění v mapách nebo na ukazatelích? Napište nám o tom do vrcholové knihy!

GPS souřadnice: (49°12'5.3008"N, 19°45'32.5770"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Baníkov, Bezpečnost, HZS, Ostrý Roháč, Roháče, Západní Tatry,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru