Potvrzeno, Chata pod Rysmi bude nová!

Stavět se začne už letos v letní sezóně.

7.4.2010 8:59  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°10'26.9829"N, 20°5'10.2389"E)
Print Comments

Úspěšný výběr zhotovitele ukončil deset let trvající pochybnosti o tom, co bude s nejvýše položenou chatou ve Vysokých Tatrách. Tatranská firma Stavunion postaví podle návrhu architekta Rudolfa Kruliace novou Chatu pod Rysmi.

Na dva roky se tu proto ztratí možnost ubytování.

Nová chata vznikne na starém místě

Úsilí majitelů chaty, kterými jsou společně SHS JAMESKST, o  novou chatu na novém místě nad sedlem Váha nebylo naplněno. Paradoxně právě obstrukce státu zapříčinily to, že chata se na novém místě postavit nemůže. Krátící se čas, který umožňuje využít štědrou státní (!) dotaci, rychle přesvědčil majitele o změně plánu a nová chata bude stát na původním místě. Ač jsou zde velká rizika pádu dalších lavin a špatný přístup k vodě.

Cena bude vyšší než 8 milionů

Náklady na stavbu nové chaty, bez vyčíslení letecké dopravy materiálu (na to se dodavatel ještě vybírá), bez které to 100% nepůjde, budou 309 150,- € (asi 8 milionů korun). Dotace ve výši 255 000,- € hodně nákladů pokryje, zbytek rozpočtu hodlají majitelé zajistit sponzorsky. Tak jak se to podařilo u stavby chaty v Žiarské dolině. Vždyť pomoc Chatě pod Rysmi je snad nejlepší reference, že?

Změny k lepšímu

Stávající chata bude na začátku léta rozebraná, zůstanou pouze základy, pokud budou vůbec použitelné. Nová chata se sice půdorysně zvětší, bude mít regulérní patro, ale kapacita dál zůstane 19 lůžek. Zlepší se především zázemí personálu. Chata bude mít větší jídelnu díky tenčím stěnám, přibyde sušárna, ošetřovna a tzv. winterraum pro použití v nouzi v zimní sezóně. Letos je v plánu rozebrat starou chatu a postavit hrubou stavbu nové. Příští rok se bude znovu pokračovat a otevření je plánováno na konec roku 2011.

Návštěvníci Rysů se uskrovní

Chata pod Rysmi nebude od 15.6. k dispozici, přespat tu nebude vůbec možné a také možnosti občerstvení budou záležet na umu improvizace chataře Viktora Beránka. Naštěstí možnosti ubytování jsou na obou stranách populárního vrcholu. V Mengusovské dolině dojde jistě na Horský hotel Popradské pleso a v Dolině Rybiego Potoku můžete využít lůžek chaty Morskie Oko.

Vizualizaci nové chaty najdete na serveru Hiking.sk.

GPS souřadnice: (49°10'26.9829"N, 20°5'10.2389"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Brundibar dne 13. března 2012 16:05

Reagovat

jak pokračují práce
Dobrý den,
zajímalo by mě jak pokračují práce na chatě a jestli bude v sezoně 2012 již přístupná. Případně kde je možné si zamluvit ubytování.

Díky

Správce webu Libor Bolda odpověděl:
Práce budou probíhat ještě i v letní sezóně 2012, a proto ještě stále nebude možné se ubytovat na chatě. Místa jsou vyhrazena pro brigádníky. Veškeré informace o rekonstrukci určitě rád podá chatař Viktor Beránek na telefonu: +421903181051.


Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Fotografie dne

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru