S Cimrmanem na Lomnický štít

Jára Cimrman působil v roce 1907 v Tatrách.

V roce 1907 se vracel průkopník skialpinismu Jára Cimrman z neúspěšného pokusu na Altaji a zastavil se ve Vysokých Tatrách. Oblíbil si je a hned přišel s myšlenkou zpřístupnit vrchol Lomnického štítu (2633 m) lanovkou. Sto let po Cimrmanovi se na vrchol můžeme vydat v doprovodu protagonistů Divadla Járy Cimrmana.


Tři dny s Járou Cimrmanem

Od čtvrtka 12.7. až do soboty 14.7.2007 se bude ve Vysokých Tatrách konat několik zajímavých akcí, na kterých by bylo škoda chybět. Všechny spojuje jméno Járy Cimrmana. Začínají tzv. Cimrmanovské dny ve Vysokých Tatrách.

Ať už to bude otevření putovní výstavy v Tatranské Lomnici (zatím se hledají vhodné muzejní prostory), seznámení slovenské veřejnosti s připravovaným výstupem divadelníků na horu v Altaji, divadelní představení "Vyšetřování ztráty třídní knihy" nebo odhalení pamětní desky na vyhlídce Járy Cimrmana na Lomnickém štítu. V sobotu proběhne i  golfový turnaj o putovní vak českého génia, který byl dlouhá léta ztracený.

Výstup na Lomničák jako trénink

Akce souvisí s chystaným výstupem divadelníků na horu na Altaji, na kterou se právě Jára Cimrman pokoušel vylézt. 3610  m.n.m. vysoký štít celých sto let čeká, až někdo naváže na Járovo někdejší snažení. Než expedice 5. srpna 2007 začne svůj altajský výstup, musí absolvovat trénink, čtvrtý z "Cvičných výstupů" je právě na Lomnický štít.

Příznivci a odpůrci

Tak, jak tomu bývá skoro vždy, akce vyvolává i reakci. Expedice na Altaj má svoje podporovatele, ale také odpůrce. Můžete poslat dárcovskou SMS nebo zakoupit certifikát (jména dárců budou vlepena do pamětní knihy, která bude na vrcholu Cimrmanovy hory) a  podpořit expedici.

Ale také můžete podepsat otevřený dopis obyvatelům Altaje s omluvou za naše krajany.

Podstatou problému je, že sami Altajci začali tímto případem (pojmenování "bezejmenného" štítu Altaje jménem Járy Cimrmana) zabývat a nepřijímají tento nápad s nadšením. Vnímají to jako necitlivý přístup ke smýšlení a přesvědčení místních obyvatel, kteří sami na vrcholy hor nevystupují, ale uctívají je. Samozřejmě hory v Altaji mají svoje místní názvy.

Sbírka

Peníze z dnes už mezinárodní sbírky "Národ Tobě, Járo Cimrmane" půjdou dílem na expedici, dílem na vybudování Domu Čtyř Múz, což má být domov pro vysloužilé herce a jiné umělce, kteří se ocitnou v tíživé životní situaci. I tak je sbírka jedním z předmětů sporu.

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru