Se psem do Tater

Kam se v Tatrách smí se psem? Může s vámi pes na túru?

23.2.2011 8:50  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°9'5.5125"N, 20°7'47.5899"E)
Print Comments

Pes s vámi na túru může. Musí ovšem jít přivázaný na vodítku a mít náhubek. Jinak vás mohou strážci v parku pokutovat. Zákon o ochraně přírody měnil pravidla platného návštěvního řádu a to už se v parku nedozvíte.

Pozor na řády a zákony

Návštěvní pořádek Tatranského národního parku na pohyb turistů se psem upozorňuje v § 4. V desátém odstavci se dovíme:

"Na území národného parku môžu návštevníci vodiť psy len s ochranným košom a vodiacim remeňom. V  chránených územiach so štvrtým a piatym stupňom ochrany platí zákaz voľného púšťania, vodenia a  nosenia psov."

To znamená, že prakticky by se mohlo se psem jen do okolí tatranských osad. Neprojdete se ani po magistrále. Pátý stupeň platí v každé národní přírodní rezervaci, a tu prakticky najdeme v každé dolině.

Ale pozor, návštěvní pořádek platí už od roku 1999 a dosud neproběhla jeho novelizace!  Pořád platí Všeobecně závazná vyhláška Krajského úřadu v Prešově č. 1/1999 z 29. června 1999 o "Návštevnom poriadku Tatranského národného parku", která nedoznala změn ani po schválení Zákona o ochrane prírody a krajiny č. 543/2002 Z.z. Ten je jí však nadřazen.

Zákon vyhlášku upravuje

Pokud se chystáte do Tater se psem, není třeba brát na vyhlášku v tomto směru ohled. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny se může turista pohybovat se psem i v chráněných územích. V § 15, který řeší území čtvrtého stupně ochrany, v odstavci k) je zmíněn zákaz volného pouštění psů. Nikoliv už zákaz vodění nebo nošení psa. A paragraf 16 řešící území s pátým stupněm ochrany tento odstavec přebírá v plném znění.

Jak se tedy se psem v Tatrách chovat?

V praxi to znamená, že se můžeme po značených turistických cestách pohybovat se psem,  který má náhubekje řádně uvázán na vodítku. Ovšem při nedodržení tohoto nařízení hrozí pokuta až do výše 66 €. Strážci přírody v tomto případě jsou přísní, volný pohyb psů je možný pouze u služebních plemen (např. u lavinových psů).

V Polsku ještě přísnější pravidla

V Polsku jsou ještě přísnější, v TPN vůbec není pohyb psů (ani jiných zvířat) na turistických cestách povolen. "Wprowadzanie wszelakich zwierząt na teren parku jest zabronione", říká Łukasz Janczy ze správy TPN.

V národním parku je jedinou výjimkou cesta do Kuźnic, která se sice už nachází v parku, ale cestu vlastní město Zakopané a platí zde článek 15, odstavec 2. zákona o ochraně přírody. Ten říká, že zákazy uplatňující se na TPN sa netýkají oblastí chráněné krajiny, které jsou hospodářsky využívané organizacemi.

Poděkování

Děkuji za spolupráci Lence Burdové, koordinátorce vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu a také Łukaszi Janczymu z TPN.

Zajímavosti

O psech nově na webu Správy parku

Podrobně se tomuto diskutovanému tématu věnuje rubrika Často kladené otázky Správy TANAPu.

GPS souřadnice: (49°9'5.5125"N, 20°7'47.5899"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Pes, TANAP,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Libor Bolda dne 30. března 2011 13:38

Reagovat

pes nízké tatry
V NAPANTu platí stejná podmínka: pes musí být na vodítku a musí mít náhubek.


Peter Kalenský dne 8. března 2011 7:15

Reagovat

Re: Upozornění na různé výklady zákona
Odpověď na komentář: Upozornění na různé výklady zákona Chtěl bych upozornit na to, že § 20 zákona 543/2002 Z.z., říká, co upravuje návštěvní řád: "najmä podrobnosti o povinnostiach návštevníkov, o rozsahu a spôsobe dopravy a o kultúrno-výchovnom využívaní národného parku a jeho ochranného pásma."

Podle mého názoru lze říct, že když návštěvní řád zakazuje nošení a vodění psů, je to úplně v souladu se zákonem a zákaz podle návšt. řádu tedy platí. Článek vychází z podkladu Štátných lesov TANAP, ale to není orgán ochrany přírody, aby jim příslušelo pokutovat porušení návštevného poriadku (viz taky § 90 zákona). Kdyby došlo v terénu na pokutu a někdo by se o ní soudil, asi by i prohrál.


Treba si uvedomit, ze akykolvek pes ( ci uz civava, alebo vlkodlav) je vnimany faunou ( kamzik, svista) ako predator. Takisto je tu hladisko parazitologicke a epizootologicke. Staci, ze za Hohenloheho sa tu z celeho sveta priniesla zmes parazitov etc. Teda IMHO je v sucasnom NP poriadku opravneny zakaz psov v NPR.

V navrhu noveho NP je iba "(20) V území so štvrtým a piatym stupňom ochrany platí zákaz voľného púšťania psov okrem služobných a poľovníckych psov pri výkone činnosti podľa osobitných predpisov " co je nezmysel.


Ondra dne 28. února 2011 10:42

Reagovat

Upozornění na různé výklady zákona
Chtěl bych upozornit na to, že § 20 zákona 543/2002 Z.z., říká, co upravuje návštěvní řád: "najmä podrobnosti o povinnostiach návštevníkov, o rozsahu a spôsobe dopravy a o kultúrno-výchovnom využívaní národného parku a jeho ochranného pásma."

Podle mého názoru lze říct, že když návštěvní řád zakazuje nošení a vodění psů, je to úplně v souladu se zákonem a zákaz podle návšt. řádu tedy platí. Článek vychází z podkladu Štátných lesov TANAP, ale to není orgán ochrany přírody, aby jim příslušelo pokutovat porušení návštevného poriadku (viz taky § 90 zákona). Kdyby došlo v terénu na pokutu a někdo by se o ní soudil, asi by i prohrál.


Libor Bolda dne 28. února 2011 8:40

Reagovat

Re: náhubek
Odpověď na komentář: náhubek Domnívám se, že pes náhubek mít nemusí, v § 15 o něm není zmínka.
Aleš


Náhubek neřeší zákon, ale vyhláška resp. návštěvní řád. Tam se jasně hovoří o náhubku a vodítku.


Aleš Koudelný dne 26. února 2011 12:19

Reagovat

náhubek
Domnívám se, že pes náhubek mít nemusí, v § 15 o něm není zmínka.
Aleš


Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru