Sherpa rallye 2006

Sherpa rallye po dvaadvacáté

Tradičně se po sezóně sešli nosiči z vysokohorských chat, aby změřili své síly na horském chodníku s nákladem na zádech. Tentokrát se populární závody uskutečnily v Alpách pod chatou Tagliaferri (Alpy Orobie).

Trochu historie

Jak to vše začalo? Nejdřív byla chuť si změřit síly a alespoň jednou za rok se setkat s kamarády z ostatních chat. Vznikla z toho Sherpa rallye. Závod horských nosičů, který se každoročně koná na výstupové trase k nějaké horské chatě. A to nejen v Tatrách, ale i v zahraničí.

První ročník odstartoval výstřelem špuntu šampaňského roku 1985. Na start se postavilo 7 nosičů. Soutěž měla být spíše recesí, než opravdovým závoděním. Postupem času však rostla rivalita a řada nosičů se na soutěž začala speciálně připravovat. Zvyšovala se rychlost a  padaly rekordy. Časový výkon na Zbojnickou chatu z  roku 2001, 1 hod. 22 min. (turistická značka udává 2 hodiny 45 minut) je toho důkazem. Kromě sportovní úrovně přibývá však obdivovatelů, diváků a  také amatérských soutěžících. Od 10. ročníku se koná také soutěž Lady Rallye pro něžné pohlaví.

Pravidla

Muži nesou náklad 60 kg, ženy si naloží 20 kg. Věkové kategorie nejsou. Každý závodník má právo zvolit i  nejvhodnější vybavení (čím vzdušnější a pomalovanější - tím lepší), pomůcky, poradní tým (tým Chaty pod Rysmi má trenérky, masérku, psychologa, startovní a cílovou inspirátorku) a podpůrná hesla. Nechybějí ani talismany, bojové vlajky a balónky pro nadlehčování nákladu. U Lady rallye se kromě rychlosti hodnotí i celkový umělecky dojem, ladnost chůze a úspornost oblečení. Na to dohlíží speciální komise.

Tentokrát opět za hranicemi

Letošní 22. ročník se již po čtvrté v historii podíval za hranice Slovenska. Sherpa rallye se konala 21.10. v italských Alpách (Orobie). Na start na Ronco di Schilpario (1075 m n.m.) se postavilo 29  nosičů ze Slovenska, Itálie (3) a z České republiky (1). Trasa dlouhá 6  km končila na Venanu (1864 m n.m.).

Během závodu pršelo, ale i tak se na startu sešlo dostatek italských fanoušků. Zvaly je plakáty s upoutávkou na Sherpa rallye. V cíly byl první, stejně jako loni, Maťo Maličký z Téryho chaty za 1:34,27 hod. Druhý byl Dano Hanus 1:36,10 hod. a třetí Edo Lipták - Kuro 1:44,55 - oba z Chaty pod Rysmi. Legendární chatař Viktor Beránek z Rysů skončil na 14. místě se ztrátou 40 min. Nejlepší z Italů byl až na 20. místě Germano Occhi.

Lady rallye

Na stejné trati se uskutečnila i Lady rallye. Soutěže se zúčastnilo 7 děvčat a i zde se našla jedna zástupkyně z Česka. Do cíle nejrychleji dorazila Lenka Lackovičová z Kamenné chaty pod Chopkom v čase 1:23,10 hod., druhá byla naše Lenka Mazúrková 1:32,27 hod. reprezentující Chatu pod Rysmi a třetí Míša Izavovičová 1:37,20 hod. z Kamenné chaty.

Italské rozloučení

Po závodě museli všichni ještě vyšlapat pěkný kousek do kopce na chatu Tagliaferri (2328 m n.m.), kde proběhla závěrečná Sherpa show. Tu si samozřejmě všichni moc pochvalovali. A protože to bylo v Itálii, pohostinný chatař Francesco podával hlavně víno, sýry a  špagety.