Sherpa rallye 2009

Závod horských nosičů zamířil na Chatu pod Rysmi.

V neděli 25. října se ve Vysokých Tatrách uskutečnil další ročník tradičního závodu horských nosičů Sherpa rallye.

Letos se jeho trasa vinula nejvýše, jak jen to v Tatrách jde, závodníci nesli vynášku na Chatu pod Rysmi. Ta se svojí výškou 2250 m n. m. je nejvýše položenou chatou v Tatrách.

Nosičská tradice

Letošní trasa z Popradského plesa na Chatu pod Rysmi byla kromě své náročnosti také výjimečná tím, že právě zde proběhl 11.  října 1985 první ročník této nosičské soutěže. Za ta léta si soutěž vytvořila opravdu bohatou historii a bylo k vidění plno unikátních výkonů.

Nutno připomenout, že Vysoké Tatry jsou spolu Nízkými Tatrami asi jediným pohořím v Evropě, kde se ještě udržuje nosičská tradice. A stále se i přes vymoženosti vrtulníků vysokohorské chaty zásobí čerstvými potravinami nebo palivem pomocí nosičů.

O závodě

Pro ty, co jim tato soutěž nic neříká, by bylo dobré připomenout pravidla. Muži nesou náklad 60 kg. Ženy ve své kategorii, která se jmenuje Lady rallye, nesou 20 kg. Věkové rozdělení není v pravidlech a i každý závodník má právo zvolit si i nejvhodnější vybavení (čím vzdušnější a pomalovanější - tím lepší), pomůcky, poradní tým (např. tým Chaty pod Rysmi má trenérky, masérku, psychologa, startovní a cílovou inspirátorku) a podpůrná hesla. Nechybějí ani talismany, bojové vlajky a balónky pro nadlehčování nákladu. U Lady rallye se kromě rychlosti hodnotí i celkový umělecky dojem, ladnost chůze a úspornost oblečení. Na to dohlíží speciální komise.

%%full%%

Letošní ročník

V místě startu u Popradského plesa vyhrával největšímu počtu nosičů v historii závodu tradiční hudební doprovod kapela Sherpa band. Avšak muži na trať nenastoupili s tradičními 60 kg, ale mají tentokrát na krosně o 10 kg méně. Důvodem byl sníh na trati. Ale dost možná se organizátoři zalekli dokonalého kostýmu smrtky, která procházela podél závodní trasy. Vše ostatní bylo, jak má být.

Dobrá nálada a místo rozcvičky kankán, to vše pod vedením Viktora Beránka. Na Chatu pod Rysmi dorazil jako první Maťo Maličký s časem 1 hodina 28 minut a obhájil (nejen) loňské vítězství. V kategorii Lady rallye vynesla náklad jako první Lenka Hiklová-Lackovičová o něco dřívě a s časem 1 hodina a 13 minut obhájila svůj loňský titul.

Zajímavosti

  • Vítěz Maťo Maličký zopakoval prvenství popáté za sebou. To se ještě nikomu v historii nepodařilo.

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru