Sherpa rallye 2009

Závod horských nosičů zamířil na Chatu pod Rysmi.

2.11.2009 14:50  |  Zpráva  |  Míra Čermák
Zobrazit na mapě (49°10'25.5344"N, 20°5'9.3615"E)
Print Comments

V neděli 25. října se ve Vysokých Tatrách uskutečnil další ročník tradičního závodu horských nosičů Sherpa rallye.

Letos se jeho trasa vinula nejvýše, jak jen to v Tatrách jde, závodníci nesli vynášku na Chatu pod Rysmi. Ta se svojí výškou 2250 m n. m. je nejvýše položenou chatou v Tatrách.

Nosičská tradice

Letošní trasa z Popradského plesa na Chatu pod Rysmi byla kromě své náročnosti také výjimečná tím, že právě zde proběhl 11.  října 1985 první ročník této nosičské soutěže. Za ta léta si soutěž vytvořila opravdu bohatou historii a bylo k vidění plno unikátních výkonů.

Nutno připomenout, že Vysoké Tatry jsou spolu Nízkými Tatrami asi jediným pohořím v Evropě, kde se ještě udržuje nosičská tradice. A stále se i přes vymoženosti vrtulníků vysokohorské chaty zásobí čerstvými potravinami nebo palivem pomocí nosičů.

O závodě

Pro ty, co jim tato soutěž nic neříká, by bylo dobré připomenout pravidla. Muži nesou náklad 60 kg. Ženy ve své kategorii, která se jmenuje Lady rallye, nesou 20 kg. Věkové rozdělení není v pravidlech a i každý závodník má právo zvolit si i nejvhodnější vybavení (čím vzdušnější a pomalovanější - tím lepší), pomůcky, poradní tým (např. tým Chaty pod Rysmi má trenérky, masérku, psychologa, startovní a cílovou inspirátorku) a podpůrná hesla. Nechybějí ani talismany, bojové vlajky a balónky pro nadlehčování nákladu. U Lady rallye se kromě rychlosti hodnotí i celkový umělecky dojem, ladnost chůze a úspornost oblečení. Na to dohlíží speciální komise.

Letošní ročník

V místě startu u Popradského plesa vyhrával největšímu počtu nosičů v historii závodu tradiční hudební doprovod kapela Sherpa band. Avšak muži na trať nenastoupili s tradičními 60 kg, ale mají tentokrát na krosně o 10 kg méně. Důvodem byl sníh na trati. Ale dost možná se organizátoři zalekli dokonalého kostýmu smrtky, která procházela podél závodní trasy. Vše ostatní bylo, jak má být.

Dobrá nálada a místo rozcvičky kankán, to vše pod vedením Viktora Beránka. Na Chatu pod Rysmi dorazil jako první Maťo Maličký s časem 1 hodina 28 minut a obhájil (nejen) loňské vítězství. V kategorii Lady rallye vynesla náklad jako první Lenka Hiklová-Lackovičová o něco dřívě a s časem 1 hodina a 13 minut obhájila svůj loňský titul.

Zajímavosti

  • Vítěz Maťo Maličký zopakoval prvenství popáté za sebou. To se ještě nikomu v historii nepodařilo.

GPS souřadnice: (49°10'25.5344"N, 20°5'9.3615"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Sherpa rallye,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru