V populárním závodě se utkali tatranští nosiči. Cíl viděla Chata pod Rysmi.

Nosiči při 30. Sherpa rallye nesli náklad na Chatu pod Rysmi. Zvítězil Matúš Vnenčák.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Sherpa rallye vedla na Chatu pod Rysmi

V sobotu 19. října 2014 se odehrál už 30. ročník Sherpa rallye. Vynáška soutěžících nosičů byla na Chatu pod Rysmi (2250 m), kde vlastně tahle netradiční soutěž vznikla. V roce 1985 se tu na závěr sezóny 9 nosičů heclo a z recese vznikla tatranská událost podzimu. Včera bylo startujících už asi 70. Start byl v 11 hodin u Popradského plesa (1500 m). Muži si naložili náklad o hmotnosti 60 kg (mj. i nové dveře na záchod), ženy si do krosny daly 20 kg.

Sherpa rallye vyhráli Matúš Vnenčák a Lenka Hiklová

Stejně jako u Bejby relly, která startovala v 9.00 na zastávce Popradské pleso, špunt ze šampaňského odstartoval hlavní závod a u Žabích ples bylo vidět první nejrychlejší ženy. První v cíli byla Lenka Hiklová (Kamenná chata), vyhrála před domácí Alenou Ruchlovou a třetí byla lyžařka Danka Kotschová (Šport Rysy). Nejrychlejší muž byl Matúš Vnenčák (Téryho chata), který v loňském ročníku měl v závodě na Skalnatou chatu na krku bronz. Tentokrát brzy za sebou nechal loňského vítěze a vítěze letošního ročníku Nosičské stovky Maťa Fabšíka z Borišova, který tentokrát bral třetí místo. Druhý muž pořadí, Rasťo Goriščák ze Zamkovského chaty, zaostal jen o 2 minuty za vítězem. Trasu z Popradského plesa na Chatu pod Rysmi dokončil Matúš Vnenčák za 1:31:49. Neuvěřitelný čas!

Video ze závodu a rozhovor s Viktorem Beránkem natočil při Sherpa Rallye Jaroslav Jindra

Mimochodem klasifikovaný byl i Viktor Beránek, který vyšel v klidném tempu nahoru za 3:54:10.

Smrtelné nehody na cestě na Rysy

Bohužel, závodu nosičů předcházela dvě neštěstí, které se staly krátce po sobě v Mengusovské dolině, a která nedovolila účastníkům oslavit 30. ročník naplno. Nejprve se pádem u vodopádu u Žabích ples smrtelně zranila na hlavě Slovenka Katarína Molčanová (36 let). Žena spadla zřejmě z nosičské zkratky u vodopádu. O chvilku později výše v Dolince pod Váhou u tibetských vlaječek zemřel také po krátkém pádu horolezec a cestovatel František Kele ml. (78 let), i on měl zranění hlavy neslučitelné se životem. Nikomu z nosičů se tak nechtělo radovat...