Sherpa rallye 2015 vyhrál Zdeněk Pácha

V nevšedním závodě se utkali opravdoví nosiči. Cíl viděla Chata pod Borišovom.

Nosiči při 31. Sherpa rallye nesli náklad na Chatu pod Borišovom ve Velké Fatře. Zvítězil Zdeněk Pácha z Chaty pod Rysmi, který zvolil možnost jít na jeden zátah, bez štandu. A uspěl. Mezi ženami neměla konkurenci Lenka Hiklová.

31. ročník Sherpa rallyeSherpa rallye vedla na chatu pod Borišovom

V neděli 25. října 2015 se odehrál už 31. ročník Sherpa rallye. Vynáška soutěžících nosičů byla na Chatu pod Borišovom (1300 m), kde měla tahle netradiční soutěž svou premiéru. Veľká Fatra ještě nosiče nehostila a chatař Stanislav Arendáš se opravdu snažil, aby to nebylo naposledy. Startovní pole bylo letos omezené jen na ty nejlepší, startovat mohli jen nosiči se zkušenostmi z nějaké z horských chat. Sešlo se jich 28 mezi muži, druhá skupinka byla menší, startujících žen bylo jen 8. Start byl ve 12 hodin z Necpalské doliny. Muži si naložili náklad o hmotnosti 70 kg, ženy si do krosen nandaly 25 kg.

Sherpa rallye vyhráli Zdeněk Pácha a Lenka Hiklová

V pravé poledne startovaly ženy a po 10 minutách za nimi prásknutí bičem vyhnalo na trať muže a do hlavního závodu doslova vyběhli favorizovaní nosiči, které vedl obhájce vítězství Matúš Vnenčák reprezentující Téryho chatu. Všechny čekalo 4 km stoupání s převýšením asi 550 m. Matúš Vnenčák i jeho pronásledovatelé Rasťo Goriščák a Matej Fabšík museli na klouzavé trati štandovat a tak je předstihl díky dobré taktice šikovný a dobře balancující Zdeněk Pácha, ten vzal trať na jeden zátah. Tahle taktika Chatě pod Rysmi přinesla vítězství. Mezi "babami" byla první v cíli Lenka Hiklová (Kamenná chata), vyhrála před domácí Stanislavou Balážovou a třetí byla Kristína Kuchárová (Rysy). Nejrychlejší muž Zdeněk Pácha nechal za sebou Matúše Vnenčáka (Téryho chata) o minutu a půl a třetí místo zbylo na domácího Branislava Karafu. Jeho čas už přesáhl jednu hodinu. Trasu z Necpalské doliny na Chatu pod Borišovom vyšel vítěz Zdeněk Pácha s nákladem za 57:17. A to je vynikající čas!

Klasifikovaný byl i nestor nosičů a zakladatel závodu Viktor Beránek, který vyšel v klidném tempu nahoru za 1:35:13.

Znovu do Alp

Další ročník, v pořadí už dvaatřicátý má určené místo i čas. Sherpa rallye znovu zavítá do rakouských hor, kde se půjde o víkendu 7. - 9.10.2016.

Zajímavosti

• V úvodu závodu pokřtili knížku druhého ze zakladatelů nosičského závodu Sherpa rallye Jara Švorce. Jmenuje se "Preteky vysokohorských nosičov – Sherpa Rallye“ a je to takový sumář zážitků, které přineslo všech 30 předcházejících ročníků. Náklad knihy je pouze 1000 ks, tak z ní bude také brzy taková raritka.