Silný vítr Tatrám opět zahrozil

Na Lomnickém štítě naměřili až 130 km/h.

Mimořádnou situaci, která trvala ve Vysokých Tatrách od čtvrtka odvolali už během víkendu. Způsobil ji opět silný vítr, který v nárazech dosahoval na Lomnickém štítě až 130 km/h. Škody vichřice působila zejména v oblasti Smokovců, neprůchodné byly i některé turistické trasy.

Vyhlášení mimořádné situace

Ve čtvrtek večer a v pátek odpoledne popadané stromy v okolí Vyšných Hágů zatarasily železniční trať na Štrbské Pleso. Električka několik hodin nejezdila. Silný vítr poškodil i střechy na několika budovách v okolí Starého Smokovce.

V některých podtatranských obcích nefungovala elektřina. Krizový štáb vyhlásil ve čtvrtek v 19 hodin na území města Vysoké Tatry mimořádnou situaci. Naštěstí se předpovědi nevyplnily a povětrnostní situace se během soboty uklidnila.

Neprůchodné trasy

Kvůli popadaným stromům byly však nepřístupné některé značené turistické trasy. Například hodně využívaná cesta ze  Starého Smokovce na Hrebienok byla zavalená stromy. Hasiči odstraňovali i  stromy ze silnic, které by nyní už měly být všechny sjízdné. Velice špatná byla situace kolem Dolného Smokovce a Vyšných Hágů.

Vichřice podle šéfa krizového štábu Jozefa Štefaňáka poničila 13  objektů, z kterých strhávala střechy a poničila ploty. Nárazovému větru podlehly kromě jednotlivě stojících stromů i mladší odrostky. Rozsah škod v lese bude známý během několika dní, škody na majetku se zatím vyčíslily na 2,5 milionu korun.

Situace se již uklidnila

Nejlepší podmínky pro lyžování najdete na Štrbském Plese v areálu Snow a také pod Lomnickým sedlem. Lyžuje se i v Bachledově dolině a částečně v Roháčích. Ostatní areály nemají dostatek sněhu a  nejsou v provozu.

Horská služba již několik dní upozorňuje na zledovatělé chodníky. Pro vysokohorskou turistiku je nutné mít náležité zimní vybavení. Turistické teleskopické hole, mačky nebo nesmeky a  cepín. Zimní podmínky jsou od 1 500 m.n.m. Výška sněhu dosahuje až 150  cm. Na chodnících se vytvořila vrstva ledu, která může být příčinou úrazů.

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru