Skialpinisté končí sezónu o víkendu

Uzávěra začne platit od 15. dubna

13.4.2012 12:05  |  Bleskovka  |  Libor Bolda
Print Comments

V sobotu skončí skialpinistům sezóna. Sezónní uzávěra dolin bude bez výjimek.

SkialpinismusKonec sjezdům ve volném terénu

Skialpinistická sezóna v Tatranském národním parku končí. Do vysokohorského prostředí od neděle 15. dubna mají zákaz vstupu už i skialpinisté a horolezci organizovaní v horolezeckých svazech. Vysokohorské prostředí národního parku bude uzavřené až do 15. června, do té doby platí sezónní uzávěra turistických cest. Důvodem časového omezení pohybu turistů na lyžích ve vyšších polohách chráněného území je právě ochrana přírody.

Priorita ochrany přírody

A zejména se chrání prostředí tatranského kamzíka (Rupicapra rupicapra tatrica), který má v tomto období ve vysokohorském prostředí ztížené životní podmínky, v jarním období se jim rodí mláďata. Při nečekaném vyrušení a útěku v panice, se může stát, že kamzík se vážně zraní a uhyne nebo se oddělí samice od mláďat. Podobně je to i v případě sviště horského (Marmota marmota), který se v jarním období vyhublý probouzí a nerušený přísun potravy po dlouhé zimě je pro něho existenčně důležitý. Porušení zákazu trestá na místě lesní stráž a stráž ochrany přírody blokovou pokutou ve výšce 66 € a vrácením turisty zpět.

Pozor na pokuty

Podle Návštěvního řádu TANAPu „skialpinista môže vstupovať do vysokohorského prostredia aj mimo turistických a náučných chodníkov a v čase sezónnych uzáverov turistických a náučných chodníkov len za účelom nástupu na skialpinistickú túru. Skialpinizmus možno vykonávať od 21.decembra do 15. apríla za priaznivých snehových podmienok, ak nebolo vyhlásené lavínové nebezpečenstvo“. Pro skialpinismus Návštěvní řád TANAPu vymezuje skialpinistické trasy:

  • ve  Velké  Studené dolině od Zbojnické chaty přes kotel Sivých plies do Priečneho sedla, z  něho k Téryho chatě v Malé Studené dolině a dále pod Mačaciu vežu do Baranieho sedla a Velkou Zmrzlou dolinou na Chatu pri Zelenom plese
  • v Mlynické dolině od vodopádu Skok do Soliskového sedla a tou samou trasou nazpět, případně s přechodem ze sedla na sjezdovku od chaty Solisko
  • Spálená dolina, sjezdovka Spálená - Salatínská dolina
  • V Žiarské a v Jalovecké dolině je pohyb skialpinistům na základě výjimky Krajského úřadu životního prostředí v Žilině na vymezených trasách povolen i po 15. dubnu. Využít toho půjde asi tak měsíc, podle stavu sněhu. Dá se lyžovat ze Žiarského sedla k chatě a na Baranci je otevřen Jarný žlab.
Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Skialpinismus,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru