Skialpinistický maratón

Závod s mnoha nej.

V polovině dubna byla ve Vysokých Tatrách ukončena závodní skialpinistická sezóna. A nutno říci, že s plnou parádou! Proběhl tam totiž poprvé v historii skialpinistický maratón. Závod s mnoha nej: nejdelší, nejnáročnější, s největším převýšením (skoro 2900 m) a spojující nejvíce tatranských dolin.

Trasa a výsledky

Trasa závodu byla opravdu náročná: Kežmarská Biela Voda – Zelené pleso – Baranie rohy – Malá Studená dolina – Priečne sedlo – Veľká Studená dolina – Reinerova chata – Zámkovského chata – Malá Studená dolina – Lomnické sedlo – Tatranská Lomnica.

Zájemci si mohou stáhnout prezentaci s nafocenou trasou. Každopádně je to pro normální smrtelníky skialpinisty trasa na dva dny. Ovšem ti nejlepší, dvojice Milan Madaj a Jozef Hlavčo, ji absolvovali za neuvěřitelných 3:51:07 hod.! A to se o vítěztví museli na sekundy poprat s rakouskou dvojící Georg Simair a Georg Worter, která dorazila do cíle se ztrátou 36 sekund (více ve výsledkové listině).

V prvním ročníku startovalo 80  dvojíc ze 4 států. Ti ukázali, že se to dá absolvovat dokonce v hodně krátkém čase, a tak příští ročník, konaný za 2 roky, jistě přívítá více odvážlivců.

Půlmaraton a skalpmíting

Největší závod sezóny byl doplněn bohatým programem v kúpeloch Nový Smokovec. A kdo si chtěl dobře zalyžovat a maraton byl pro něho příliš, mohl se zúčastnit půlmaratonu, se zkrácenou trasou.

Pro ostatní skialpinisty bez závodních ambic byl připraven "skialpmíting", kde si mohli vyrazit do terénu za doprovodu zkušených vůdců, projít část tratě, sledovat závod a načerpat mnoho informací.