Smutný osud slavné medvědice Ingrid

Přestěhování nepomohlo. Medvědici zastřelili z bezpečnostních důvodů.

26.5.2017 7:29  |  Aktualizováno: 2.6.2017 7:02  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°8'21.5566"N, 20°13'17.2103"E)
Print Comments

Medvědice Ingrid s mláďaty zaujala všechny, kteří ji ve Smokovci viděli. Po převezení do oblasti Tiché doliny se ještě objevila znovu na asfaltové cestě a poté se přestěhovala znovu do blízkosti lidí v Liptovské Kokavě. Ztratila plachost a myslivci ji zastřelili.

Medvědice Ingrid byla zastřelena

Medvědice Ingrid, známá ztrátou plachosti před lidmi, se v posledních dnech procházela s mláďaty v okolí Liptovské Kokavy a Podbanského. K lidem se opět stáhli z Tiché doliny, kam je převezli ze Starého Smokovce. Internet obletělo video ze smělé noční procházky vesnicí.

Nechtěla se hnout z Liptovské Kokavy

Po tom, co medvědici předevčírem oddělili od mláďat, která se snažila chránit před říjnými samci, se zdržovala v okolí Liptovské Kokavy hledajíc své potomky. Mladí medvědi už jsou v zajetí v karanténě ZOO Bojnice. Včera vydali ochranáři preventivní opatření, to znamená, že myslivci mohli matku Ingrid zastřelit v případě, pokud by přímo ohrožovala lidi. To už je krajní řešení, ale stále chtěli dát této medvědici šanci. Dnes v noci opět vylezla na strom blízko vesnice a na místě byli i ochranáři, myslivci i policie. Plašením se jim ji podařilo odlákat ze stromu. Ale místo toho, aby odešla do volného prostranství, se obrátila proti zasahujícím. Policie tedy vydala příkaz k její zastřelení, který kokavští myslivci splnili.

Odstřel medvědice potvrdil mluvčí ministerstva životního prostředí SR Tomáš Ferenčák.


Medvědice IngridMedvědi ve Smokovci

Pracovníci ze Správy TANAPu zažili velmi rušný víkend. Jejich pozornost, ale i pozornost mnoha návštěvníků a obyvatel města Vysoké Tatry upoutala medvědice se dvěma medvíďaty vysoko v koruně modřínu přímo v centru Starého Smokovce.

Nebezpečná šelma centrem pozornosti

Medvědice klidně seděla na stromě, celý pátek pozorovala dění v ulicích, olizovala a kojila své potomstvo. Když se potřebovala sama nakrmit, pomalu slezla, ožírala čerstvou trávu vedle chodníků a nepohrdla ani návštěvou nezajištěných kontejnerů. V sobotu se jen přesunula blíž k nádraží električek. Její pobyt na stromech ve Starém Smokovci vzbuzoval mimořádnou pozornost kolemjdoucích a tak v zájmu bezpečnosti byla nucena Správa TANAPu spolu se státní i městskou policií vytyčit prostor, aby při velkém přiblížení se k medvědici nedošlo ke zranění senzacechtivých fotografů.

Dobrovolně k medvědovi?

Strážce překvapilo nerespektování pokynů a ohraničeného prostoru, které byly v zájmu pozorovatelů, ale i v zájmu medvědice samotné. Protože po případném útoku by mědvědice musela být usmrcena bez ohledu na to, že měla zájem pouze chránit své potomstvo. Díky rychlému odchytu a narkotizaci ve spolupráci s polskými kolegy z TPN byly všechny tři medvědi převezeni do jádrového území Tatranského národního parku. Medvědici, kterou podle dne v kalendáři pojmenovali Ingrid, byl nainstalován satelitní obojek, a tak se o jejím pohybu v lesích národního parku bude vědět. Hlídaná bude na každém kroku. Na novém místě se jí bude lépe dařit a může se plně věnovat péči o dvě medvíďata bez zvukových kulis električek, výfukových zplodin z motorových vozidel, či cvakání fotoaparátů.

Zdroj:

Tisková zpráva Správy TANAPu

Zajímavosti

Jak na medvědy:

  • Předcházejte setkání s medvědem
  • Při setkání s medvědem zůstaňte klidní
  • Podívejte se na rady Erika Baláže, který právě s těmi tatranskými má dlouholeté zkušenosti.

GPS souřadnice: (49°8'21.5566"N, 20°13'17.2103"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Fotografie

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Medvěd, Pribylina, Starý Smokovec,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
PK dne 29. května 2017 13:30

Reagovat

pasie sa pri Pribyline
https://nasmikulas.sme.sk/c/20539886/medvedica-ingrid-opat-zisla-k-ludom-jej-fotografovanim-ludia-riskuju.html?ref=njctse#axzz4iSyH69uT


Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru