Sníh taje, rafty jedou. Divoká voda láká

Rafting na řece Belá a na Váhu

Sněhová pokrývka na horách taje a voda z potoků v západní části Vysokých Tater směřuje přímo do koryta Belé. Začíná se sezóna na jediné přírodní raftové řece na Slovensku.

Teče tudy řeka

Dvě hodiny v divokých peřejích dodávají tělu už trochu vyšší dávku adrenalinu. Řeka Belá je totiž nejdravější řekou našich východních sousedů. Na jaře se koryto naplní vodou z tajícího sněhu a vodácká obtížnost dosahuje až WW III+ - WW IV, tzn. že vás čekají velké peřeje, válce, velká rozhraní, návaly vody, zablokované úseky a v nich úzké průjezdy a mnoho dalších technických obtíží.

Zvyšuje to i nároky na členy posádek, je nutné znát záchranu v divoké vodě (sebe i  ostatních), být psychicky odolný a raději si úsek předem prohlédnout. Překážek z jarního tání může být v řece mnoho a na nejrůznějších místech.

Velké vodácké dobrodružství

Do raftu můžete nasednout v Podbanském u parkoviště (21,5 km) a před vámi bude 25 km peřejnaté vody. Další možné zastávky (nástup) jsou už jen u ústí Ráčkového potoka (12,2 km), v Dovalovu (4,2 km), konec je v Liptovském Hrádku na ř. kilometru 1,8. Pro splutí Belé platí některá omezení. Splout ji je možné od 20.4. do 30.9., plout lze jen v denní dobu, plavba je zakázána při nízké viditelnosti nebo stavu 130 v Podbanském (vyznačeno na vodočtu).

Pro velké rafty platí ještě jedno omezení. Tři a vícečlenné posádky mohou nasedat až u Kokavského mostu.

%%full%%

Sami nebo s agenturou, na řece nebo na kanále

Pokud si netroufáte sami vzít raft a vypravit se na dravou Belou s nádhernou scenérií Kriváně, pak můžete využít některé z liptovských agentur, které splutí řeky nabízejí.

Taková jízda na raftu vyjde s agenturou už na 25 € (v týdnu), a to už je docela zajímavý tip na výlet. Navíc větší skupiny v rámci teambuildingových programů mají šanci na nějakou slevu.

Komu by byla ledová horská řeka málo, může vyzkoušet svoje vodácké umění i na umělém kanále na Váhu. V Areálu vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovském Mikuláši vyrostli už i olympijští vítězové Michal Martikán i Elen Kaliská, tak proč zde také nezkusit štěstí?

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru