Spací pytle

Vždy předem musíme vědět, kde a jak chceme spacák použít, protože žádný z pytlů není univerzální. Různé oblasti použití kladou na spací pytel jiné nároky na kvalitu.

Nároky na kvalitu

Termoizolační schopnosti

Jsou dané konstrukcí spacáku a množstvím termoizolační náplně. Měřítkem kvality je tzv. loft, neboli výška komor spacího pytle. Ideálně má spacák vysoký loft a nízkou hmotnost i objem.

Vodoodpudivost, prodyšnost

Tyto vlastnosti zaručí materiál použitý na spacím pytli. Jaké vlastnosti má látka, takový je i spací pytel. Vodoodpudivost zamezuje přijímání vlhkosti z okolí do izolační nápně. Prodyšnost (člověk vypaří během noci 0,75-1,5 litru páry) vnitřního i vnějšího materiálu dovoluje odvádět páru mimo spací pytel.

Hmotnost a objem

Nízká hmotnost a malý objem jsou důkazem praktičnosti spacího pytle. Vše však musíme vybírat s ohledem na použití. Výsledné rozhodnutí je kompromisem všech nutných vlastností.

Jak se orientovat v množství materiálů na trhu?

Dominantní je dnes plnění umělými vlákny, stále se také používá tradiční peří.

  • Syntetická vlákna téměř neabsorbují vlhkost, a tím si uchovávají skvělé izolační vlastnosti i ve vlhku. Umělá vlákna rychle schnou a mají delší tvarovou stálost, nekladou ani takové požadavky na údržbu a jsou levnější. Syntetická vlákna jsou i antialergická.
  • Peří je osvědčený přírodní materiál s dobrou stlačitelností a tvarovou stálostí. Stále má nejvyšší hodnoty hřejivosti, která se však ve vlhkém prostředí výrazně snižuje. Udává se plnivost směsi (cuin) při poměru (peří/pírka). Plnivost popisuje loft (jak je spacák "nadýchaný"), poměr prachového peří je přímo úměrný termoizolačním vlastnostem spacáku.

Na vnější a vnitřní textilii se používá dnes kvalitní Gore DryLoft, Pertex, Pertex DWR+, Nylon Tafeta ad.

Funkčnost a provozuschopnost spacího pytle je dána nejen kvalitou použitých materiálů, ale i důležitými konstrukčními prvky. Hlavním konstrukčním prvkem je umístění izolační náplně ve spacáku. Péřové spací pytle mají vždy kontrukci komorovou, která vylučuje spojení vnitřní a vnější stěny pytle a nevytvoří se tak nežádoucí tepelný most. Tvar a výška je dána úrovní tepelné odolnosti, na kterou je spacák konstruován. Syntetické izolační náplně jsou ve stěnách spacího pytle umístěny obvykle v jedné prošívané, nebo ve dvou nezávislých vrstvách (sendvičová konstrukce).

Důležité detaily na spacáku tvoří postranní zipy (větrání, spojení dvou pytlů), légy (zakrytí zipů zabraňující nežádoucím únikům tepla), stahování kolem ramen a řešení kapuce.

%%full%%

Výběr spacího pytle

Při výběru spacího pytle je třeba zohlednit zejména účel, ke  kterému má převáně sloužit a podmínky za nichž bude používán.

Základní orientaci umožňuje toto rozřazení spacích pytlů:

  • Letní - jde o lehké spací pytle pro běžnou prázdninovou turistiku a přespání uvnitř (např. v horských chatách).
  • Třísezonní - spací pytle určené pro jaro, léto i podzim. Vynikají svojí variabilitou, které je možno využít za teplých letních nocí, tak i za chladných horských teplot. Náplň obou těchto typů je možná jak péřová tak syntetická.
  • Zimní - spacák je určen do extrémních klimatických podmínek, používá se téměř výhradně péřový.
  • Speciální - většinou se jedná o zvláštní vložky, určené jako hygienické opatření pro přespávání v horských chatách na matracích (matrazenlager).

Důležitým vodítkem při výběru spacích pytlů je teplotní údaj o  komfortním rozmezí a extrémní hodnotě použití spacího pytle. Teplotní rozsahy jsou pořízené z nezávislých pozorování, ale nemohou být údaji garančními. Extrém je teplota, při které ještě je schopen spací pytel zabránit poškození lidského zdraví.

Duté vlákno nebo tradiční peří?
Mnoha lety praxe osvědčený přírodní materiál (peří) vás ani dnes nezklame. Naopak. V kombinaci s moderními vnějšími materiály je v  extrémních podmínkách stále nepřekonatelné.

Nejkvalitnější dutá vlákna se téměř vyrovnají peří, jejich vlastnosti vyniknou ve vlhku, rychle schnou a jsou tvarově stálé. Dobře se balí a  mnoho místa v batohu nezaberou. Hodí se zejména pro běžnou turistiku, s  extrémem kolem -15°C.

Obaly a uchovávání

Většinu spacích pytlů zakoupíte v transportním obalu (nebo již v  kompresním vaku), používejte je však výhradně jen k přepravě a nošení, doma spacák skladujte ve volném skladovacím obalu nebo jej pověste. Dlohodobější velký tlak snižuje životnost vláken a peří.

Karimatky

Nákup spacáku ještě neřeší na čem se vlastně vyspíte. Péči věnujeme i výběru karimatky.

Klasická pěnová karimatka (Polyethylen, 190-300g) se hodí pro běžnou prázdninovou turistiku, její komfortnější "sestra" (Polyethylen Eva, 250-300g), má lepší izolační vlastnosti i odolnost vůči vodě. Spartánská varianta je alu-matka (Polyethylen, 160g), je univerzální, skladná, ale nepohodlná.

Pohodlí zaručuje samonafukovací karimatka. Je vyrobená z kombinace materiálů (LiteFoam, Nylon, Polyuretan s PU zátěrem, Staytek apod., do 1 kg) a má to nejširší použití. Jednoduše nafouknete a spí se na měkkém.


Související články

Zobrazené záznamy: od 1 do 10 (celkem 34)
1 2 3 4 »

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru