Tatranské bludné kořeny

Opravdu je značení turistických cest tak dokonalé?

7.3.2011 8:17  |  Zpráva  |  Míra Čermák
Zobrazit na mapě (49°8'15.6384"N, 19°37'46.0855"E)
Print Comments

Říká se, že turistické značení v Čechách, na Slovensku a v Polsku je nejlepší na světě. Každý turista kráčící po tatranských horách může jen zaplesat a dát mi za pravdu. Jenže tu a tam se naskytne potřeba sejít trochu níže a rázem nastává problém.

Možná, že za to může bludný kořen nebo jen malá ztráta koncentrace. Vždyť tady dole je přece ta cesta široká a žádné nebezpečí nehrozí…Ale my se přece potřebujeme přesunout rychle z doliny do doliny nebo jdeme na (jediný) autobus do nejbližší vsi.

Bludný kořen číslo jedna

  • Tatranská magistrála turistická značka mezi ústím Žiarské dolinyJalovskou (Jaloveckou) dolinou.

Na první pohled široká cesta, ze které se přeci nedá nikam zabloudit. Navíc zde jsou i turistické značky. Ale jen začátku. Záhy zjistíte, že dávat pozor se vyplácí. Že značky jsou hlavně v místech, kde nejsou primárně třeba – tedy v rovných a přehledných úsecích. Ale v místech, kde se cesty spojují či se napojuje jiná, zcela chybí! Kudy teď?

A znovu značky chybí při přechodu velkých pastvin, kde cesta není vůbec patrná s směr jen odhadujete. Bývá zvykem, že se na druhou stranu louky dává tzv. volavka, tedy větší turistická značka. Tady byla pouze jedna malá a několikrát přemalovávaná značka, ze které člověk jen mohl hádat, jestli vás posílá vpravo či vlevo (vlevo je správně). Je dobré si tedy trochu prostudovat mapu.

Bludný kořen číslo dvě

  • Sestup od ústí Jalovské (Jalovecké) doliny do Jalovce turistická značka.

Máte za sebou několik dnů v horách, slunce svítí a za hodinu vám jede autobus z Jalovce. Vrhnete se dolů z kopce s vidinou výborných halušek v civilizaci, žlutá značka krásně svítí na stromech a vy jdete podle mapy. A navíc...vždyť jste tu cestu již tenkrát šli!

A tak u horského hotelu Mních zakopnete o bludný kořen a rázem se žluté značky ztratí. Následuje stále méně jistý pochod po loukách a při okraji lesa jen pouhých pár metrů vedle silnice z Bobrovecké Vápenice. Hledáte místo, kde se odbočuje na most přes Jalovský potok. Žlutou značku nenajdete, ale zato se objeví červená (!). Kde se tady vzala nemáte tušení a navíc se tu objevuje jen ve 3 exemplářích (!). Ale věřte ji! Ta značka vás konečně dovede k lávce a brodu. A do Jalovce už je, co by kamenem dohodil.

A proč vlastně bloudíte? Protože cesta, kterou máte třeba v mapě VKÚ Harmanec z roku 2001, už tudy nevede, ale jde z Bobrovecké Vápenice pěkně po silnici a zavede vás (dosti nešikovně) až na druhý konec Jalovce. Tedy o kus níže, než je konečná zastávka autobusů na návsi u zvoničky.

A na konečné? Tam je opravdu konec světa. Nikde se nic nedovíte – není zde značka a tudíž ani ukazatel, ani mapa Západních Tater. Kdo tady vystoupí z autobusu při cestě do hor, musí ihned sáhnout po mapě nebo očekávat dobrou radu od řidiče autobusu.

Další bludné kořeny

A tak jsem si v této souvislosti vzpomněl na knížku Zdeňka ŠmídaProč bychom se nepotili, kde popisuje bloudění a bludné kořeny.

Víme, že horák, než zabloudí, zakopne."

Mate-li podobné zážitky s nejistou orientací na tatranských či spíše podtatranských cestách, tak napište. Můžeme tak společně vytvořit první Tatranskou mapu bludných kořenů! Těšíme se na vaše reakce.

Zajímavosti

  • Nejlepší halušky jsou v Liptovské izbě v Liptovském Mikuláši. Souhlasíte?

GPS souřadnice: (49°8'15.6384"N, 19°37'46.0855"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Turistika,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Marek dne 15. března 2011 9:42

Reagovat

Podobná skúsenosť
Mám podobnú skúsenosť zo septembra minulého roku, keď šli z Troch studničiek na Jámske pleso (resp. Štrbské pleso), tak z Troch studničiek podľa mapy mali viesť 2/3 trasy, ale v skutočnosti bola len jedna na Jámske pleso, tak sme sa ňou vybrali, krásna široká cesta sa zmenila na úzky chodníček cez lúku (čo zostala po víchrici) a nakoniec zmizol aj ten chodníček a sme sa museli brodiť vysokou trávou cez lúku. Značky boli iba na zčiatku trasy (ako boli stromy) ale ako stromy zmizli, už ani značiek nie to. Nakoneic sme boli nútený podľa GPS navigácie zísť na hlavnú cestu a niekoľko hodín po hlavnej ceste na Štrbské pleso (posledná hodinka bola už poriadna tma, tak sme sa museli vyhýbať autám, kedže sme nemali ani reflexné prúžky.


Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru