Tatranský národní park slaví 70 let

TANAP založili 18. prosince 1948 s platností od 1. ledna 1949.

Tatranský národní park je nejstarším národním parkem na Slovensku a tohle prvenství mu patřilo i v bývalém Československu. Přesně před sedmdesáti lety, 18. prosince 1948, byl TANAP vyhlášen.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Zřízení národního parku

K samotnému zřízení došlo od 1. ledna 1949, nejvyšší ochrany zasluhovala nejznámější částí parku, kterou jsou Vysoké Tatry s Gerlachovským štítem, nejvyšším vrcholem Karpat. Později v roce 1987 se přičlenila část Západních Tater. Mezi atrakce národního parku patří také místní endemičtí živočichové v čele s kamzíkem nebo přenocování na několika vysokohorských chatách. Současným velkým problémem je hospodaření v lese a protichůdné názory na ochranu přírody, a to i v souvislosti s překonaným návštěvním řádem parku.

Trochu čísel

TANAP je jedním z devíti slovenských národních parků. Rozkládá se na ploše 738 km2 na území Žilinského a Prešovského kraje a dalších asi 300 km2 tvoří ochranné pásmo. Na severu sousedí s polským Tatranským národním parkem, rozloha TPN je 211 km2 a vznikl formálně sice v roce 1937, ale legislativně až v roce 1955. Park zahrnuje nejvyšší část Karpat a člení se na Východní Tatry, tvořené Vysokými a Belianskými Tatrami, a Západní Tatry. TANAP ročně navštíví přibližně 3,5 milionu turistů, kteří mohou využít síť turistických cest v délce přes 600 kilometrů. Nejčastějšími návštěvníky Vysokých Tater jsou kromě domácích Češi a Poláci.

Atrakce turistické sezóny

Asi nejznámější částí parku jsou Vysoké Tatry s nejvyšším tatranským vrcholem Gerlachovským štítem, který ční do výšky 2655 m n.m. Kromě Gerlachu se mohou pochlubit i řadou dalších vrcholů, jako jsou například Kriváň, národní symbol Slováků, Rysy nebo Lomnický štít, které jsou běžně turisticky přístupné, Gerlach a většina dalších nejvyšších štítů jsou dostupné jen s horským vůdcem. V Tatrách se nacházejí ledovci modelované doliny, morény nebo horská jezera a chloubou TANAPu je i  výskyt několika endemických živočišných druhů. Tím nejznámějším je tatranský kamzík, který byl na pokraji vyhubení.

Člověk a Tatry

V roce 1993 Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila TANAP biosférickou rezervací v rámci projektu Člověk a biosféra.

Zajímavosti

  • V Tatrách se konalo několik závodů světového poháru v lyžování a v letech 1935 a 1970 hostilo Štrbské Pleso mistrovství světa v klasickém lyžování. Z těchto akcí dlouho těžila i dobrá tatranská infrastruktura. Bohužel, nebo bohudík byla neúspěšná slovenská kandidatura města Poprad-Tatry na pořádání ZOH v roce 2006, přednost nakonec dostal Turín.
  • Neštěstí, které Tatry zasáhlo, vyvolalo velkou vlnu solidarity nejen na Slovensku, ale i v zahraničí. Češi poslali prostřednictvím DMS přes 8 milionů korun.
  • V letošním roce slavil i jiný národní park. Nízké Tatry slavily 40 let ochrany přírody v nejpřísnějším stupni.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru