Tatranští lesníci zprůchodňují cesty a počítají škody

Po kalamitním větru Žofie zůstala v Tatrách pořádná spoušť.

Asi 110 tisíc kubíků dřeva na území Tatranského národní parku podlehlo větru Žofie, který se 15.5.2014 přehnal Tatrami. Značené turistické cesty v pásmu lesa jsou těžko průchodné, kromě větru poškodila cesty v národním parku i voda.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Žofie ničila tatranské stromy

Téměř stotřicet tisíc stromů (asi 110 tis. m3 dřeva) podlehlo na území Tatranského národního parku spravovaném Státními lesy TANAPu větru Žofie, který se ve čtvrtek (15.5.2014) přehnal Tatrami. Největší škody za sebou zanechal v lesních porostech na západ od Gerlachovského štítu, pod Ostrvou, v Tiché a Kôprové dolině na Podbanském a v lesích ochranného obvodu Habovka v Západních Tatrách. Značené turistické cesty jsou v této oblasti stále ještě těžko průchodné nebo úplně zatarasené. Lesní cesty, budovy, turistické cesty, mostky, přístřešky, břehy potoků a louky pod hranicí lesa poškodili padající stromy a voda z přívalových srážek. Celkové škody na majetku státu Státní lesy TANAPu vyčíslily na téměř 250 tisíc eur.

Kalamita se bude dlouho zpracovávat, hrozí i kůrovec

V pátém stupni ochrany přírody, tedy v tzv. bezzásahovém území Tatranského národního parku leží podle posledních odhadů Státních lesů TANAPu přibližně pět tisíc (3 000 m3) polámaných a vyvrácených stromů. Tatrám tak podle Pavla Fabiana hrozí další lykožroutová kalamita. „Kalamitné drevo sa budeme snažiť spracovať v čo najkratšom čase tak, aby sme v čo najväčšej možnej miere zabránili ďalšiemu množeniu podkôrneho hmyzu. No napriek tomu v území zostanú tisícky kubíkov kalamitného dreva bez spracovania. Obavy máme najmä o oravskú časť národného parku, kde zostáva bez povolenia spracovať približne 8 000 m3 kalamitného dreva ako potravinová základňa pre lykožrúta. Problém je o to vážnejší, že vietor poškodil aj lesné porasty nad zdrojom pitnej vody v Oraviciach. Zásobovanie pitnou vodou približne 100 tisíc obyvateľov Oravy tak môže byť ohrozené,“ okomentoval situaci Pavol Fabian. Podle něho ti, kteří budou o zpracování kalamity rozhodnout, by si měli uvědomiť, že když se ztratí lesní porost, který funguje jako houba, může se stát, že se ze země ztratí i voda.

Chybět budou i semínka a šišky

Deset let po větrné kalamitě poškodil vítr tentokrát už i novou generaci tatranského lesa. Ničivou silou na ploše přesahující 50 hektarů zasáhl mladé lesní porosty zejména v okolí Smokovců. Z kořenů vyvrácené jsou především listnaté dřeviny, jeřabiny, břízy, vrby a mezi jehličnatými modříny. Škoda v lese je podle Fabiana o to větší, že vítr poškodil letošní úrodu semen a šišek u smrku, modřínu a borovice.

Přehled zavřených cest

Od pátku minulého týdne prořezávají tatranští lesníci hlavní dopravní tepny intravilánu města Vysoké Tatry a zasažených obcí na Oravě. Postupně zprůchodňují i značené turistické cesty. V současnosti jsou po vysokohorské chaty zprůchodněné cesty ve Velké Studené dolině a v Malé Studené dolině. Průchodná je už i lesní cesta (modrá značka) na Popradské pleso a lesní cesta (zelená značka) na Sliezsky dom. Zatím je stále neprůchodná Tichá a Kôprová dolina na Podbanském. Do odvolání je neprůchodná červeně značená turistická cesta v Prielomu Dunajca v blízkých Pieninách z Červeného Kláštora do Lesnice v obou směrech. Na cestu tu spadlo několik kamenných lavin. V oravské části TANAPu je prořezaná a průchodná červeně značená turistická cesta vedoucí ze Zuberce na Zverovku. „Následky víchrice odstraňujeme postupne aj na ostatných turistických chodníkoch v pásme lesa v celom území Tatranského národného parku. Turistov a návštevníkov TANAPu a v Pieninách Prielomu Dunajca však aj naďalej žiadame z dôvodu ich vlastnej bezpečnosti o rešpektovanie prípadných usmernení a zákazov a o trpezlivosť,“ doplnil na závěr Pavol Fabian.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu

Zajímavosti

  • Mezi postižené oblasti patří i doliny v Polských Tatrách. Sledujte zprávy TPN, protože cesty zde nejen zavalily stromy, ale poškodila je i voda vylitá z břehů bystřin.
  • Správa TANAPu má zase poškozené kamery velmi dobře známé z populárního sledování hnízd orla křiklavého, nory sviště, skupiny kamzíků nebo nově ledňáčka říčního. Letos přenosy skončily zřejmě již v květnu.

Vyhledejte si ubytování

Fotografie


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru