Tatry zasáhl Kyrill

Sněží a začíná opožděná lyžařská sezóna

25.1.2007 15:45  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°10'7.1600"N, 20°10'19.5192"E)
Print Comments

Silný vítr, který dostal od německých meteorologů jméno Kyrill, poškodil v Tatranském národním parku další plochy lesa. Štátne lesy TANAPu již vyčíslili škody na území, které mají pod svojí správou. I v Tatrách napadl také konečně sníh a o víkendu se rozjedou vleky.

Řádění jménem Kyrill

Lesníci ze Štátnych lesov TANAPu odhadli škodu na 21 970 m3 dřeva. Dohromady s 1 850 m3 dřeva, které vítr smetl v předcházejícím týdnu je to téměř 32 000 stromů, které podlehly náporu větru.

Nejvíc stromů, 15 000 m3 dřeva, zničil vítr v ochranném obvodě Podspády a Javorina, tzn. v severovýchodní části pohoří. Dosud zjištěné škody na hmotném majetku ŠL TANAPu (střechy, ploty, krmelce ad.) se pohybují ve výšce 410 000 korun. Polomy větrné kalamity ve třetím a čtvrtém stupni ochrany přírody budou lesníky zpracovány průběžně.

Stromy v pátém stupni ochrany přírody, což představuje přibližně 15 až 20 % z  celkového množství poškozených stromů, budou zpracované až na základě udělení výjimky odborem životního prostředí Krajského úřadu v Prešově.

Neprůchodné trasy zpřístupněny

V prvních hodinách po utišení vichřice se v kalamitním území přednostně uvolňovaly zavalené značkované turistické trasy a  zprůchodnily se protipožární pásy a průseky, vč. Tiché a Kôprové doliny, která jsou často jádrem sporu mezi ochranáři a lesníci. Celkové škody v lesích budou moci správci tatranských lesů vyčíslit až v dalším průběhu ledna.

Vše záleží na počasí. Stejně jako u nás se příroda oblékla do bílého zimního šatu, což značně ztěžuje lesníkům práci.

Napadl sníh, rozjíždí se opožděná lyžařská sezóna

Naopak na nedostatek sněhu a tím i práce si konečně nemohou stěžovat tatranští vlekaři. Ve Vysokých Tatrách se lyžovalo jen na uměle zasněžované sjezdovce v Parku Snow na Štrbském Plese a pod Lomnickým štítem na černé sjezdovce.

Po úpravě nově napadlého sněhu (přes 60 cm) slibují provozovatelé areálů spuštění dalších vleků již o tomto víkendu.

Na co se můžete těšit?
  • Od zítřka můžete v SnowFunParku na Hrebienku vyzkoušet absolutní novinky ve Vysokých Tatrách: skifox, snowboard, airboard, bigfoot a další atrakce přes den i večer. Co je skifox, skibike, snowscoot vám vysvětlí instruktoři přímo na sjezdovce.
  • Sánkaři si přijdou na své. Velmi dobré podmínky panují na 2,6 km dlouhé osvětlené trati z Hrebienka do Starého Smokovce, kde je k dispozici i půjčovna saní. Vyrazit na dráhu lze od 7:30 hod. do 19:00 hod, v případě zájmu i později. Pozor! V rámci skipassu je možné použít pozemní lanovku na Hrebienok jen do 17:00 hod., na další jízdy je třeba mít běžnou jízdenku.
  • Zítra vás čeká první noční sáňkovačka z  Hrebienku. Budou se konat pravidelně každé pondělí, úterý, pátek a  sobotu. Nebude chybět ani občerstvení a zábava na sněhu. Návštěvníci Hrebienku si budou moci zasoutěžit si v paralelním slalomu (opět můžete zkusit skifox, snowbike, snowscoot). Cena nočního sáňkování zahrnuje (390 Sk dospělí, 290 Sk děti) - zapůjčení saní, dvouhodinová jízdenka na lanovku, vstup do SnowFunParku a slevu na konzumaci.
  • Novinkou je možnost předprodeje jízdenek na lanovku na Lomnický štít. Jízdenku můžete koupit až 7 dní dopředu, s  rezervací na vybrané datum a hodinu. Jízdenky se prodávají pouze v  pokladnách lanovky v T. Lomnici nebo ve St. Smokovci.
  • Dětský svět "Max World" na Hrebienku nabízí lekce lyžování dětem do 13 let. Lektoři učí děti lyžovat zajímavými metodami, samozřejmostí je i zábava, různé atrakce a dětem lze zapůjčit i  odpovídající výstroj.
  • Na svahu Interski je denně možnost večerního lyžování od 17:30 do 21:00 hod.. Cena za večer je 300 Sk (200 Sk děti).

GPS souřadnice: (49°10'7.1600"N, 20°10'19.5192"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Kalamita, Lyžování, Sjezdové lyžování, Vítr,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru